Първият протест на медицинските сестри ще бъде на 13 декември.
Такова решение е било взето по време на проведения вчера в Шумен Шести национален форум на професионалистите по здравни грижи.
Това съобщи председателят на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи в България проф. д-р Станка Маркова, цитирана от zdrave.net.
На форума са били формулирани и основните искания на медиците и е било решено към кого са отправени тези искания, каза още Маркова.
Тя добави, че първият протест ще е мълчалив и ще се проведе от 13:00 до 14:00 часа в София и от 14:00 до 16:00 в други градове, в зависимост от организацията.
Според нея исканията на съсловната организация са напълно възможни за изпълнение. Те са отправени към президента, парламента, правителството и към синдикатите.
„Първото ни искане е БАПЗГ да бъде страна в преговорите по Националния рамков договор, защото трябва да се договаря цената на дейностите за здравни грижи. Второто ни искане е осигурителният минимум за професионалистите по здравни грижи да бъде две минимални заплати, защото сега ги осигуряват на толкова ниска сума, че когато те се пенсионират остават с по 85 лв. пенсия.", заяви Маркова
Тя посочи като проблем, че голяма част от медицинските сестри, работещи за GP-та, получават пари на ръка, а са осигурявани на половин минимална заплата. Ето защо от съсловната организация искат парите за сестрата да бъдат процент от свършената в кабинета на личния лекар дейност и броя на пациентите му.
Не бива GP-то да определя колко да се дава на медицинската сестра. Заплата й трябва да се дава от касата, заяви проф. Маркова. Тя напомни, че медицинската сестра не е обслужващ персонал, а осигурява здравни грижи за пациента.
„Медицинската сестра работи в екип с личния лекар и затова трябва да получава част от приходите, които идват от обслужения от нея пациент".
Искаме в търговските дружества в болничната и извънболничната помощ да има единна методика за разпределение на парите, заяви проф. Маркова.
Тя отбеляза, че в някои болници разпределението е сравнително справедливо, но в други професионалистите по здравни грижи получават по 250 лв., което е недопустимо.
Друго искане на съсловната организация е в Националния класификатор на длъжностите изрично да се упоменат в аналитичната група, а не в изпълнителската, различните длъжности на специалистите по здравни грижи.
От БАПЗГ искат и съставянето на научен шифър, според европейските изисквания, като преподавателите по здравни грижи да бъдат хабилитирани професори и доценти по здравни грижи.
В момента в България такъв шифър няма и който защити докторат става доктор по медицина, но без специалност „Сестрински науки", добави д-р Маркова.
a t a k a
на 02.12.2007 в 16:36:28 #1