От 2014 година висши полицаи са осигурявали чадър на рецидивиста Георги Семерджиев, предизвикал в началото на юли катастрофата на бул. "Черни Връх" в столицата, при която загинаха две млади жени.
Това е установила вътрешната проверка в МВР след случая, съобщи на въпрос на News.bg вицепремиерът и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев. Главата на силовото ведомство взе участие в заседание на Държавно-обществената комисия по безопасност на движението по пътищата, проведена в Министерски съвет. В нея влизат представители на държавни институции и неправителствени организации, като целта на заседанието бе да се обсъдят и приемат мерки за борба с войната по пътищата.
"Проверката изследва период от 2014 година насам. Така че периодът е значителен, като някои от тези действия са покрити с давност, което не позволява някои от дисциплинарните производства да бъдат проведени. Но по отношение на тези служители, за които давността е изтекла или няма достатъчно събрани формални доказателства, но е ясна съпричастността им, приканвам ги сами да напуснат МВР. Защото в МВР няма място за такива служители", каза той.
При хипотеза за изтекла давност въпросните служители обаче няма как да бъдат уволнени, но щели да бъдат накарани сами да напуснат с други средства.
"Има инструменти да ги наблюдаваме достатъчно ясно отблизо. Така че, уверявам ви, че те сами ще предпочетат този вариант (да напуснат системата), отколкото след като веднъж са посрамили пагона, да продължават формално да служат в МВР", посочи силовият вицепремиер.
Трима ръководни служители са сред въпросните около 40 полицаи, покровителствали Семерджиев в годините. "Трима ръководни служители са позволили да бъде административно наказано лицето Семердижев при положение, че е имало достатъчни данни за извършвани от него престъпление, т.е. материалите е трябвало да бъдат докладвани на прокуратурата. Но вместо това някой е наложил административно наказание, очевидно с цел да бъде спестена наказателна отговорност на това лице."
Чадър над рецидивиста са осигурявали служители от всички районни управления на МВР в столичния град, както и от СДРВ. "По отношение на всички тези лица в следствие на доклада са образувани незабавни дисциплинарни производства. Дал съм указания те да се движат възможно най-бързо в предвидените законови срокове. Другото указание, което съм дал, да бъдат изключително безкомпромисни дисциплинарно наказващите органи", подчерта Демердижев.
И изрази предположение - по всяка вероятност има и още полицаи, замесени в схемата. "Самият факт, че толкова много служители са съдействали под една или друга форма на това лице, според мен говори ясно, че има хора, скрити от фокуса на това внимание, които са стоели зад тези приблизително 40 служители."
Уволнение към момента ще има само едно - на младата полицайка Симона Радева, помогнала на Семерджиев да се укрие.
"Полицай впрочем е трудно да се каже за човек, който е извършил такива деяния. Има достатъчно данни, предявени са й тези данни, подлежи на дисциплинарно наказание "уволнение". Несъвместимо с пагона е такова поведение - съдействие на лице, извършило криминална проява по всякакъв начин, включително и да избегне наказателна отговорност", остър бе МВР шефът.
Основен приоритет на държавата е подобряване на пътната безопасност и намаляването на броя загинали и пострадали при катастрофи, заяви във връзка с проведеното заседание, целящо набелязването на конкретни нови мерки, Демерджиев. На 16 септември ще бъдат обявени и резултатите от започналата на 16 август акция на Пътната полиция.
mos-kva
на 12.09.2022 в 20:23:05 #2Да оставиме настрана ?-са защо няма да влизат в затвора за доказана корупция.... Защо министър на вътрешните работи не може веднага да ги уволни, а трябва да се моли за доброволно напускане?
no-noi
на 12.09.2022 в 12:29:02 #1И сега какво правиме? Ще има устни порицания или просто ще чакаме да мине време и да се потули?