Над 70 нарушения са били открити в АГ болниците в София при проверките на Здравната каса. Припомняме, те бяха спешно разпоредени от управителя на НЗОК д-р Нели Нешева след смъртните случаи на родилки.

Проверки са направени на 777 случая, отчетени за периода 01.08.2011г. до 31.10.2011г., по клиничната пътека.

Инспекторите са установили няколко случая, за които няма данни за извършено серологично изследване за сифилис, което е една от задължителните диагностични процедури, съобщи zdrave.net.

В три случая е установено, че пациентките са дехоспитализирани с покачващи се патологични стойности на левкоцити в кръвта и прогресивно намаляващо ниво на хемоглобина в кръвта. При един случай е константирано, че пациентка след раждане секцио е дехоспитализирана с много високо ниво левкоцити и спряно антибиотично лечение два дни преди това.

Открити са 10 случая, при които основната оперативна дейност по клиничната пътека е извършена от лекари-специалисти, които не са посочени в списъка на лекарите, определени от болницата да изпълняват дейности по тази клинична пътека. Независимо от това, тези лекари са извършвали основни диагностични и лечебни дейности на пациентки и клиничните пътеки са отчетени към НЗОК. В тези случаи родилките са правили избор на екип от лекари, които не са посочени от лечебното заведение за работа със Здравната каса.

В други 10 случая при извършване на оперативните дейности анестезиолозите, вписани като участващи в интервенцията, също не са посочени в списъка на лекарите специалисти, оказващи медицинска помощ по съответната клинична пътека.

Открити са и нарушения и в медицинската документация.

В друго лечебно заведение е установено, че няма регламент по отношение на избор на екип, а има ценоразпис за „ВИП пакет и услуги". Сумите, заплащани от пациентките там, варират от 1200 лв. до 2500 лв., като избор на тези допълнителни услуги са направили 99% от родилките.

Само в едно лечебно заведение част от пациентките са заплатили суми за избор на екип в размер над допустимия, определен в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ.