Напрежението от преди месеци между съдебните лекари във Варна и МВР отново е на дневен ред. Патоанатомите в морската ни столица не са получавали възнаграждения от началото на годината, съобщава БиТиВи.

Припомняме, през месец май тази година съдебните медици спряха работа заради неизплатени трудови възнаграждения. Тогава и вътрешният министър, и този на здравеопазването обещаха, че ще бъде направено всичко възможно, за да се уредят проблемите.

Сумата, която трябва да се изплати на варненските съдебни медици за аутопсии и експертизи надхвърля 100 000 лева. От министерството са обещали, че парите ще бъдат преведени до края на тази седмица. Патоанатомите уточниха, че вероятно няма да се стигне до ефективни стачни действия.

В края на септември ще има национална среща на експертите в Плевен, на която ще бъде изготвен стандарт за съдебната медицина в България.

Далеч съм от мисълта, че за да си получим средствата, трябва да вдигаме стачки. Това са възнаграждения, които се дължат по закон. Ние имаме не само задължения да изготвяме експертизи, но и права. Едно от тези права е да получаваме възнаграждения за тези експертизи, заяви съдебният лекар д-р Деян Демиров.