През следващата година акредитацията на болниците отпада като изискване за сключване на договор със здравната каса.

Това стана ясно след подписването на Национален рамков договор за 2010 г. Той се сключи между управителните съвети на НЗОК, БЛС и БЗС.

За сметка на това всяка болница, която иска да работи с обществения фонд, ще е задължена да публикува списък с консумативите, които не се покриват с публични средства и цените им.

Също така всеки пациент задължително ще получава детайлна разпечатка при изписването си с всички разходи за неговото лечение. Болниците ще работят и с делегирани бюджети, които задават определен таван на приходите им по каса.

Те ще могат да се коригират на всеки три месеца в зависимост от притока на пациенти.

Всеки пациент задължително ще получава детайлна разпечатка при изписването си с всички разходи за неговото лечение.

Ако междувременно дейността им надхвърли определените граници от делегираните бюджети, лечебните заведения трябва да подадат сигнал в РЗОК. Там веднага ще се търси начин за решаване на проблема, обоснованият прием на пациенти обаче няма да се ограничава.

Освен това директорите на болниците ще имат право на вътрешно пренасочване и управление на средствата си. Целта на тези мерки е да се увеличи контрола при изразходването на публични средства и да се ограничат ненужните хоспитализации, уточняват от МЗ.

Промени в таксата за първите 10 дни болничен престой не се предвиждат. Тя остава 4.80 лв. или 2% от МРЗ. Бюджетът за болнична помощ през 2010 г. е 708 млн. лв. като в Оперативния резeрв са предвидени още 125 млн. лв.

Промени в медико-диагностичните дейности и лекарствата не също не се предвиждат. Средствата за тях през следващата година са съответно - 61 млн. лв. и 320 млн. лв.

От МЗ съобщават още, че всяка болница, която иска да сключи договор със здравната каса ще трябва да осигурява 24 часа в денонощието възможност за прием или транспорт на спешни пациенти до друго лечебно заведение.

За сключване на договор по отделните специалности ще се изисква наличието на специалисти на основен трудов договор в болницата.

През следващата година се увеличава броя на клиничните пътеки от 298 на 304.

Сред новите пътеки са за лечение на вродени имунодефицитни заболявания, на полиорганна недостатъчност и на деца с дихателна недостатъчност чрез механична вентилация.

Също така са включени 16 пътеки за долекуване и три за продължително лечение. Те са при онкологични, сърдечносъдови, белодробни заболявания, както и при проблеми на централната нервна система. По този начин се дава възможност на болниците да осигуряват нужните грижи след активното лечение за пациентите.

Тези пътеки ще дадат финансова възможност и за преструктурирането на определени болници от такива за активно лечение в клиники за продължителни грижи. Ще се увеличат и цените на 30 пътеки.