Намалява броят на нерегламентираните повиквания на телефон 112 през 2017 г. Това отчита дирекцията в Европейския ден на телефон 112.
Единният номер функционира у нас вече 10 години. През изминалата година операторите от 112 са приели над 4 милиона повиквания, от които 2 051 091 са реални сигнала за оказване на помощ на граждани.
Най-голям е процентът на обажданията към полицията - 47% , следвана от спешна помощ - ЦСМП - 42%, сигналите за пожари са 4%. Средно на ден за миналата година са приети 11 140 повиквания, при 12 021 за 2016 г. Общият брой на приети повиквания е намалял със 7,6%, отчитат още от службата. Общият брой на регламентираните повиквания е намалял с 1,1%, а на нерегламентираните - с 13,4%. От службата отчитат още намаление в броя на сигналите за телефонни измами с 23,6% или от 18 409 на 14 067 за миналата година. Изключение правят областите Монтана, Перник, Видин и Велико Търново.
Констанца Бойкова, главен експерт в Дирекция "Национална система 112", открои някои от предизвикателствата пред единния спешен телефон като например въвеждането на приложението за разширена мобилна локация, разработено от Гугъл. Такъв пример вече съществува в редица европейски държави. Внедряването на това приложение ще позволи много по-точна локация в радиус до 30 метра. Други предизвикателства са комуникации посредством социалните мрежи, използването на дронове и възможност за видеовръзка с телефон 112.
Работна група между МВР и здравно министерство работи за изграждането на изцяло нова система, разчитаща на съвременните информационни и комуникационни технологии.
На специална демонстрация за медиите бяха демонстрирани възможностите на родните служби за бърза реакция след получаване на сигнал за пожар и обгазяване.
По повод празника грамоти на заслужилите служители от дирекция "Национална система 112" - МВР връчи заместник-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов.