Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е била  притискана да сключи договор с болници, които не отговарят на законовата база.

Това съобщи зам.-министърът на здравеопазването и председател на УС на НЗОК д-р Емил Райнов, цитиран от zdravenet. Той уточни, че в тази връзка до края на работния ден ще бъде внесен сигнал до прокуратурата.

По повод обвиненията от страна на „Търговска лига" за искани от Райнов подкупина месечна стойност 2,8 млн. евро, той заяви, че ще заведе дело за клевета с всички произтичащи от това последствия.

По думите му, става въпрос за безпрецедентна по своята наглост и безочливост кампания, която е започнала още в края на миналата година.

Според Райнов, това се случва, защото в края на 2005 и началото на 2006 новият екип на здравното министерство е приел Наредба 34.С нея се  въвежда регулация на ценитена медикаментите за онкоболните, закупувани от министерството, с което цените са снижени с 30%. В цифрово изражение това прави 20 млн. лв. годишно, уточни Райнов.

Директорът на „Търговска лига" Тони Веков от своя страна заяви, че прокуратурата е информирана за случая.

 На въпрос имат ли доказателства, че им е искана подобна сума, Веков отговори, че има хора, които са участвали в тази схема. Те, по думите му, са подчинени на Райнов  и са от МЗ и от НЗОК. Притискали са не само нас, а абсолютно всички в този бранш - и производители на лекарства, и дистрибутори на лекарства, заяви Веков и допълни, че това е всеизвестно.

В момента „Търговска лига" няма никакъв оборот от Министерство на здравеопазването и държавни поръчки, съобщи директорът на компанията.

По отношение на болниците, които нямат договорсъс здравната каса, защото са извън закона, Веков посочи, че неправомерните решения на УС на НЗОК бяха отменени от ВАС и в края на миналата година лечебните заведения са имали право да подпишат договори. Въпреки това Райнов не ги е подписал, а отменените текстове отново са приети.