Окръжната прокуратура е внесла в съда обвинителен акт срещу 39-годишен мъж за поискани подкупи, съобщи председателят на Окръжния съд в Смолян Петър Маргаритов, цитиран от БТА.

Подсъдимият с инициали Б. К. е бивш служител на Областната дирекция на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) в Кърджали. Той е обвинен в това, че в периода от 2 до 11 октомври 2024 г. в различни населени места на територията на област Смолян, в условията на продължавано престъпление, е поискал и получил подкупи, за да не извърши действия по служба. Престъплението е квалифицирано по чл. 301, ал. 1 във връзка с чл. 26, ал. 1 от Наказателния кодекс.

Според прокуратурата служителят извършвал проверки на животновъдни обекти на трима фермери в общините Девин и Борино - в селата Буйново, Кестен и Триград. Общата стойност на поисканите подкупи, заедно със стойността на две агнета, възлиза на 14 500 лева.

Мъж опита да подкупи полицай по време на разпит в районното във Вършец

Мъж опита да подкупи полицай по време на разпит в районното във Вършец

Той е бил извикан на разпит във връзка с транспортно престъпление

При проверките били констатирани липси на животни, както и животни без идентификационни марки. Държавното обвинение твърди, че мъжът поискал подкуп, за да не бъдат отразени нарушенията в официалните доклади. Фермерите подали сигнал за поисканите суми и облаги и служителят бил привлечен към наказателна отговорност през ноември 2024 г., като бил и освободен от поста си. Той не се признава за виновен.

По делото е привлечен като обвиняем като помагач и мъж от Триград за това, че е съдействал за предаването на единия от подкупите под формата на агне. Предстои Окръжният съд в Смолян да определи дата за първото съдебно заседание.

БАБХ разкри крупна схема за милиарди след източване на държавни субсидии

БАБХ разкри крупна схема за милиарди след източване на държавни субсидии

Над 1000 животни в 4 ферми ги има само на документи