Със съдебната власт не трябва да се прави политическа търговия. Това заяви категорично зам.-министърът на правосъдието Петко Петков, цитиран от БНР. Той обясни, че биха отстъпили от някои предложения в законопроекта за съдебната власт, ако бъде преценено, че не са достатъчно добре обосновани. Когато обаче са убедени, че някое от предложенията е правилно, но не би срещнало политическа подкрепа, не биха отстъпили, за да правят политическа търговия.
Петков посочи, че не са имали съмнение, че в момента, в който бъде публикуван за обществено обсъждане проектът, ще бъде направен опит да бъде дисквалифициран като неуспешен. Зам.-министърът подчерта, че при изработването на проектозакона са се постарали да залегне мнението на широкото представителство от работната група. Петко Петков посочи, че срокът за обществено обсъждане на проекта на Закон за съдебната власт ще бъде удължен.
Той предполага, че законопроектът ще мине в Министерския съвет във втората половина на юли. След това пътят му до парламента бил няколко дни.
Петко Петков коментира, че прокуратурата разчита на Георги Близнашки, за да формира своето становище по законопроекта за съдебната власт. Той увери, че при изработването на Закона за съдебната власт, са опитали да намерят решение на всички фиксирани като наболели проблеми. Петков смята, че трябват извънредни мерки, тъй като ситуацията в съдебната система е извънредна. Според него в бъдеще някои от мерките може да отпаднат. Това обаче може да стане ако се покаже, че задкулисни договорки няма и членовете на Висшия съдебен съвет действат принципно, както и че вследствие на разделянето не се осъществява нерегламентирано влияние.