Световната здравна организация публикува във вторник нови препоръки за борба с тютюнопушенето. Експертите предлагат да се въведе забрана на пушенето на работните места и в обществените здания във всички страни-членки на организацията независимо от нивото на тяхното икономическо развитие.

"Научните данни еднозначно свидетелстват за това, че безопасно ниво на пасивното пушене не съществува", заяви Маргарет Ган - представител на СЗО на специална пресконференция.

Според данните, изнесени от организацията, пушенето е основна причина за смъртта на около 5.4 милиона души всяка година.

В развиващите се страни (50% от случаите на смърт са именно там) броят на пушачите продължава да се увеличава. Ако тази тенденция се запази, то към 2030 г. в тази страни горният процент ще достигне 80%.

Както се отбелязва още в доклада, броят на жертвите и на пасивното пушене в света продължава да нараства. Пасивното пушене отнася живота на 200 000 души всяка година. Пасивни пушачи са и около 700 милиона деца по целия свят, главно заради родителите, които пушат у дома.

Ръководителят на кампанията Амандо Перуга дава положителен пример с Ирландия и Уругвай. Правителства на тези страни приеха редица закони, ограничаващи пушенето в работните помещения. Според данните от СЗО, тези мерки са били посрещнати с одобрение както от страна на въздържателите, така и от страна на самите пушачи.

През 2005 г. организацията заяви, че прекратява приемането на работа на пушачи и поиска от пушачите вече работещи в нея да се разделят с този вреден навик.