Държавите-членки на Световната здравна организация (СЗО) отхвърлиха в понеделник предложението да поканят Тайван като наблюдател на годишната асамблея на организацията в Женева, след като Китай изрази категорично несъгласие, предава "Ройтерс".

Инициативата за включване на Тайван бе внесена от Белиз и Сейнт Винсент и Гренадини - две от малкото държави, които поддържат официални дипломатически отношения с Тайван. Пратеникът на Сейнт Винсент определи изключването на Тайван като "несправедливо и саморазрушително", докато представителят на Белиз заяви, че решението "отслабва колективната ни готовност и способности за реагиране".

Въпреки усилията им, нито една голяма западна държава не изрази подкрепа за предложението, а Съединените щати, които обмислят напускане на СЗО, оставиха мястото си празно по време на заседанието.

Китай, който счита Тайван като своя територия, изрази категорично противопоставяне на предложението, подкрепен от Пакистан. Събранието на СЗО прие изключването на Тайван, като китайският посланик Чен Сю заяви, че предложението "открито оспорва авторитета на ООН и следвоенния международен ред".

В изявление на китайското външно министерство се посочва, че "сепаратистката позиция" на тайванските власти е довела до липса на политическа основа за участие в асамблеята. Министерството категорично отрече твърденията, че изключването на Тайван е довело до пропуски в глобалната готовност за пандемии, наричайки тези обвинения "политическа лъжа".

Между 2009 и 2016 г. Тайван участваше в асамблеите на СЗО като наблюдател при управлението на тогавашния президент Ма Инджоу, който подписа ключови търговски и туристически споразумения с Китай. Въпросът за участието на Тайван се повдига ежегодно, но среща съпротива от страна на Пекин.

Тайван и Китай - на прага на политическа война?

Тайван и Китай - на прага на политическа война?

Пекин може да проведе повече военни учения, за да "събуди проблеми" около първата годишнина на Лай Чинг-те