Законът за здравето забуксува в парламента, заради текстовете за тютюнопушенето.

Депутатите приеха на децата и учениците до 18 години да им бъде разрешено да влизат в дискотеки и нощни заведения, където се пуши, но да им бъде забранено да влизат в малки кафенета, където има зони за пушачи.

Колизията се получава заради разпоредбите в друг закон - Законът за закрила на детето. Четин Казак настоя забраната да се отнася и за нощните заведения. Управляващите приеха, че противоречието трябва да бъде изчистено и прекратиха временно по-нататъшното разглеждане на текстове от закона.

Вчера при разглеждането на закона парламентът прие да се допуска пушене в обособени зони в ресторанти, барове, кафенета, летища, автогари и т.н.
Те приеха и за заведенията с площ по-малка от 50 кв. м., собствениците да избират дали там да се пуши или не.

В нощните заведения ще може да се пуши свободно, без да е необходимо обособяване на зони за пушачи. Работодателите трябва да обособят помещения за пушене.
За децата до 18 години остава забраната да влизат в нощни заведения без придружител.

В кулоарите на парламента Маша Гавраилова от Министерството на здравеопазването поясни, че новата забрана - деца да не могат да влизат в малки кафенета, където се пуши, ги предпазва от дима, а по отношение на влизането им в нощните заведения, остава само изискването за придружител.

Противоречието трябва да бъде изчистено, категорична е Гавраилова. Очаква се да бъдат предложени нови текстове в преходните и заключителни разпоредби на закона.