Забранява се ползването на морски плаж Вромос, намиращ се на територията на общините Созопол и Бургас. Това става със заповед на областния управител Константин Гребенаров.
До решението се стигна, след като главният държавен здравен инспектор в Министерство на здравеопазването, Изпълнителната агенция по околна среда, както и други контролни институции, като РИОКОЗ и Басейнова дирекция, са изказали становище за възможен здравен риск при плажуване на ивицата в залива „Вромос".
Последното становище на ИАОС:
Проблемът с радиационното замърсяване на залива Вромос не е решен окончателно. Наложително е да бъде проведено ново детайлно проучване на радиационния статус, както и изготвяне на актуална комплексна физико-химична експертиза с участие на независими експерти.
Националният център по радиобиология и радиационна защита (НЦРРЗ) е дал оценка, че морската вода отговаря на изискванията за качеството на крайбрежните морски води.
Същевременно обаче Изпълнителната агенция по околна среда е констатирала, че над плажната ивица съществува превишаване на характерния за района радиационен фон до два пъти.
Пребиваването и ползването на плаж „Вромос" е свързано с риск от увреждане здравето на хората, тъй като средното облъчване надхвърля границите на радиологичния критерии за безопасност, прилаган от Международната агенция за ядрена енергетика.
Със съдействието на Гражданска защита на плажната ивица са поставени обозначителни табели.
Реално проблемът с радиацията в района датира от години.
Burgasinfo.com съобщава, че наврeмето в залива са зауствани радиоактивните отпадъци от хвостохранилищата на мина „Росен". Освен медна руда хранилищата са съдържали и уран.
През 1970 година положението става още по-тревожно, защото по време на измерване в рудниците на Бургаски медни мини е констатирано замърсяване с радий.
За да се преустанови изливането на радиоактивния хвост върху плажната ивица, комитетът за опазване на околната среда изиска построяване на ново хвостохранилище.
С парите, отпуснати от ЕС по програма ФАР през 1998 г., е изградено ново хвостохранилище край минно селище Росен, а брегът е засипан с чист пясък.
Плажната ивица беше обявена за годна за използване дори от плажуващи.
News.bg потърси за информация Изпълнителната агенция по околна среда. Стана ясно, че за състоянието на района на плажа има издадено становище още пред декември миналата година. Като цяло то гласи следното.
След почистването на залива, извършено в периода 1998-1999г., независимо подробно изследване на радиационното състояние на залива и прилежащия район (отпадъкохранилища, района на мината и пр.) не е провеждано.
Системните радиологични наблюдение в ограничен брой пунктове, провеждани в системата на МОСВ, както и ограниченият брой допълнителните измервания и лабораторни анализи на проби са крайно недостатъчни. Те не дават пълна представа за радиационния статус на цялата плажна ивица, морското дъно и района като цяло. Проблемът с радиационното замърсяване на залива Вромос не е решен окончателно.
Наложително е да бъде проведено ново детайлно проучване на радиационния статус на залива Вромос, както и изготвяне на актуална комплексна физико-химична експертиза с участие на независими експерти. Тя ще позволи да се вземе правилното решение за необходимостта от провеждането на нови скъпоструващи дейности по изгребване на замърсени с флотационен отпадък материали и тяхното депониране.
simon
на 04.08.2010 в 01:02:31 #14не траябвали да слойат занк за повишена радиоктивност? знака на снимката значи няма спасители и затова е забранено ползуването на плажа.глупави управници. а кой ще даде сметка ако някой турист отиде на сьд и иска обещетение за това че не са слойили необходимите знаци. а бе все сьщата работа от 50 години.само приказки и бездействие.
mrKrastev
на 03.08.2010 в 23:09:20 #1313. Малкия брат на Требъла | 03.08.2010 18:00 кажи си честно - семейство помияри-откачалки ли сте или си един с много никове?
buddy
на 03.08.2010 в 22:51:28 #12Мисля си, че няма да бъде излишно да се направи известно техническо пояснение на проблема и каква заплаха той представлява. Добиването на руди винаги неминуемо води до получаването на големи количества скални отпадъчни остатъци, нуждаещи се от планирано окончателно разполагане. След добиването й, рудата се транспортира до мелница за химична преработка и извличане на урана, който тя съдържа. Отпадъците от обогатяването на рудата (т.нар. рудничен шлам под формата на руднични отвали) се нуждае от безопасно управление, тъй като те съдържат дългоживущ уран и неговите производни изотопи (установени в хвостохранилищата на мина „Росен”), някои от които, по-специално радия, са токсични. Тези отпадъци теоретично би трябвало да се обработват по химичен път (за да се неутрализира киселия разтвор и се стабилизират остатъчните радиоактивни елементи) и тогава се складират временно в хвостохранилища или в специално изработени изкопи, където се събира твърдата фаза, а течната се изпарява или връща до флотационната фабрика за вторична употреба. Много се съмнявам, че това е направено точно по този начин при експлоатацията на мина „Росен”. Все пак това трябва да се провери на място със съответните за целта методи. Всъщност къде е проблема с радиоактивността на рудничния шлам в хвостохранилищата? 226Ra (с период на полуразпад 1600 години) се разпада до газообразен 222Rn. Последният безконтролно може да напусне отпадните материали и заедно със своите продукти от разпада да допринесе за замърсяването и излагането на радиация в околната среда. Излъчването на радон заедно с техните дългоживущи дъщерни продукти е в основата на проблема, произтичащ от смлените скални отпадъци. Световната практика за решаването на този проблем се свежда до покриването на отпадъчните руднични отвали с извлечен уран, към които могат да се добавят утайките от пречистването на втечнените изходни продукти от пречистването (едновременно утаяване с бариев сулфат), с подходяща дифузионна бариера за радона, например двуметров глинест пласт. Тъй като остатъчната радиоактивност може да е все още значителна, реалният проблем е да се оцени какво ще е поведението на подобна система в течение на дълги периоди от време и как ефективно тя ще бъде защитена от предизвикващата здравни рискове миграция към подземните води и близките повърхностни водни тела, каквото в случая е Черно море с прилежащия към района залив Вромос.
mc solaar
на 03.08.2010 в 20:38:08 #11не бяха лайна лайна ,а сега и радиация.....ееее , ще се разочароваме вече
Balkandji Yovo
на 03.08.2010 в 20:01:44 #10Малкото требълче явно е правено на тоя плаж.Отклоненията са очевадни.
Малкия брат на Требъла
на 03.08.2010 в 19:00:33 #9Мрете вулгари и плащайте данъци щом сте такива роби скапни

сан бернар
на 03.08.2010 в 18:45:44 #8радиационния плаж е този на вилната зона до Черноморец, от близката уранова мина в Росен там съм се къпал докато служех в Атия, преди много години ========================================================== Точно така. Имаше една вада навремето, идваше от мина Росен и се изливаше на обратната страна на Атия. Още тогава се говореше за замърсявания. Нашият плаж в База Атия не беше там.
rudy
на 03.08.2010 в 17:41:32 #7радиационния плаж е този на вилната зона до Черноморец, от близката уранова мина в Росен там съм се къпал докато служех в Атия, преди много години
martin187
на 03.08.2010 в 17:29:38 #6радиация на урановия?айде бе, Вие се майтапите...
Abaris
на 03.08.2010 в 16:34:12 #5За радиацията в този залив се говори от 20 години. Нормалният бургазлия не ходи на плаж там, ама има доста туристи, които не са и чували за близката мина "Росен"... Интересно, защо чак сега милата ни татковина реши да вземе някакви мерки. Досега с мълчанието си държавната администрация извършваше геноцид над собствения си народ.
отдалече
на 03.08.2010 в 16:22:13 #4Хаха, каквото му името на плажа, таккова и естеството му.

Dragunov7_62
на 03.08.2010 в 16:11:24 #3Явно някой се готви да купи терена като крайно нуждаещ ,че закакво муса туристи в двора
NikB
на 03.08.2010 в 16:04:18 #2"характерния за района радиационен фон до два пъти" това какво означава? Колко е под или над фона в София или Горно нанадолнище? И каква е връзката с пределно допустимите стойности?
ШвеБс
на 03.08.2010 в 15:58:56 #1Или са изхвърлени боклуци там или просто има спор между концесионери и собственици на земи. То ако хванат да замерят замърсяването и радиацията повсеместно сигурно ще се окаже, че цялото ни черноморие е токсично