Изправени сме пред реалната опасност да спре правораздаването. За това предупреди председателят на ВКС Лазар Груев.

Той припомни, че още през 2008 година лично е алармирал за проблемите в районния съд и прокуратура, но развитието е много малко.
Обидно е за една държава, когато най-големите съдилища работят в такава мизерия", заяви още той.

Районни съдии и прокурори от София се срещнаха с представители на ВСС, за да напомнят за пореден път наболелите от години наред проблеми, свързани с работата на магистратите.

Те изразиха своите притеснения, че дори и след решението на Министерски съвет да се преместят в сградата на бившото ГУСВ, което решение бе взето преди 3 месеца, все още няма напредък по въпроса, тъй като липсват пари за ремонт на сградата.

Председателят на ВКС Лазар Груев заяви, че районните съдии и прокурори са притиснати до стената и това е „някакъв последен вопъл преди да потънем, както потъват архивите ни към мазетата."

Той подчерта, че срещата не е конфронтационна и не е насочена против никого. Въпреки огромното забавяне на всички процедури, той заяви, че е оптимист, тъй като не може най-после да не се разбере какви са проблемите.

Представителите на ВСС посочиха, че нито в казармата, нито в затвора има такива условия - четири човека да работят в стая 4 на 3 метра. Сградата не отговаря и на никакви изисквания. Сред обсъжданите проблеми на срещата бяха и проблемите с остарелите компютри и неработещата деловодна система.

По думите на Красимир Влахов от Районния съд спешно трябва да се уточнят и конкретните граници на съдебния район на град София като това трябва да стане след широка дискусия с присъствието на общините, МВР, райони прокуратури и столичните съд и прокуратура.

Влахов заяви категорично, че магистратите ще упорстват, ще настояват и дори ще нахалстват, докато тези проблеми не намерят най-накрай адекватно решение.

От Районния съд и прокуратура са поискали 6 618 355 лева и 71 стотинки да бъдат целево отпуснати незабавно за ремонт на сградата. Тези пари са реализирани икономии на съдебната власт, които са върнати в държавния бюджет. Именно затова магистратите настояват и смятат, че имат основания те да бъдат дадени на ВСС веднага.

Отпускането на необходимите средства е само първата крачка към създаването на по-добри условия на работа. Веднага след това трябва да се организират обществени поръчки, проекти, ремонти и т.н., което означава че на практика в близките няколко години районните съдии няма да могат да работят в адекватна среда.