Предлагат се промени в структурата на Фонда за асистирана репродукция, съобщава zdrave.net. Според тях нова структура към фонда ще определя кой може да ползва средства от него.

Ин витро фондът се сдобива със седемчленен Експертен съвет, който ще се състои само от медицински специалисти. Поне трима от тях трябва да са със специалност „Акушерство и гинекология" и поне двама - представители на Министерство на здравеопазването. Също така, поне двама трябва да имат професионален опит в областта на асистираната репродукция.

Съставът на Експертния съвет, както и неговия председател ще се определят със заповед на здравния министър, предвижда документът на МЗ.

Според проекта, Експертният съвет иззема почти изцяло досегашните функции на Обществения съвет към фонда, който от своя страна загубва правото да обсъжда конкретни медицински показания и спазването на медицински критерии по конкретни случаи.

Променя се и характерът на състава на Обществения съвет, чиято дейност се свежда до „наблюдаване дейността на специалистите, даване предложения за промени в работата на фонда, както и набиране на средства за него с различни кампании".

Съветът остава седемчленен, като в него могат да участват медицински специалисти, представители на организации за защита правата на пациентите, на юридически лица с нестопанска цел, работещи за защита правата на пациентите в областта на асистираната репродукция, на дарителски организации, на медии, общественици и други лица.

Досега съставът на Обществения съвет включваше медици със специалност „Акушерство и гинекология" с опит в асистираната репродукция, както и представители на пациентски организации, работещи в тази област.

Общественият съвет няма да получава възнаграждение за дейността си, а членовете му, както и досега, ще се избират от Министерски съвет по предложение на здравния министър, уточнява проектът.

Един човек не може едновременно да бъде член и на двата съвета, нито пък членовете на структурите имат право да бъдат учредители или да управляват лечебни заведения, финансирани за ин витро дейности от фонда, гласи още документът.

С предложените промени се оптимизира устройството и работата на фонда, посочват от здравното министерство.