Удължаването на мандатите на членовете на съдебен орган като Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС) след изтичането им, е несъвместимо с правото на ЕС и по-конкретно с принципа на независимост на съдиите. Това постанови Съдът на ЕС.

Делото бе образувано по запитване на Софийския районен съд дали удължаването на мандатите на членовете на Инспектората може да застраши гаранциите за независимост на този орган и какви критерии позволяват да се оцени дали такова удължаване е допустимо и за какъв период.

Отбелязва се, че практиката членове на органите като ИВСС да остават на длъжност след изтичането на законово определения им мандат при липса на изрична правна уредба или ограничение във времето на това удължаване, поражда съмнения относно независимостта на органа и създава риск от политически контрол върху съдебната дейност.

Съдът посочва, че страните членки са длъжни да гарантират, че продължаването на функциите на такива органи след изтичане на мандатите се извършва въз основа на законови разпоредби, които осигуряват обективност, безпристрастност и защита от външна намеса.

В съдебното решение се подчертава, че е от съществено значение такива органи като ИВСС, при изпълнение на своите задачи, да действат обективно и безпристрастно и за тази цел да бъдат защитени от всякакво външно влияние. Това важи в особена степен за Инспекторатът, който разполага с широки правомощия да контролира съдебната дейност на магистратите, тяхната почтеност и отсъствието на конфликт на интереси. Той може също така и да предлага, след такива проверки, на друг съдебен орган (в случая - Висшия съдебен съвет) откриване на процедура за налагане на дисциплинарни санкции.

Всички правила, уреждащи организацията и функционирането на такъв орган, включително тези относно процедурата за назначаване на неговите членове, трябва да бъдат формулирани по начин, който не поражда у правосубектите никакво основателно съмнение относно използването на правомощията и функциите на този орган като средство за натиск върху съдебната дейност или за политически контрол върху нея.

По отношение на изтеклите мандати на членовете на ИВСС, се изтъква, че националната правна уредба не изглежда да съдържа каквито и да било разпоредби относно възможно продължаване на упражняването на техните функции след изтичане на мандата им. Съгласно практиката на Конституционния съд на България членовете на Инспектората продължават да изпълняват функциите си до избирането на нови членове. Но тази национална уредба не предвижда правила, способни да ограничат упражняването на такива продължени функции, нито правен механизъм, който да сложи край на евентуално блокиране в процеса на назначаване на нови членове на Инспектората.

Ако в определени случаи удължаването на мандатите може да бъде необходимо, предвид значимостта на функциите, изпълнявани от съответния съдебен орган, това е допустимо само по изключение и при условие, че удължаването е обвързано с ясни и точни правила, които на практика изключват възможността то да бъде неограничено във времето, пояснява Съдът на ЕС.