Делото за 100 хил. лева между съдия Петър Сантиров и бившия следовател Петьо Петров (известен като Петьо Еврото) да бъде решено чрез споразумение. Това предлага съдия Катерина Енчева от Софийския градски съд (СГС), съобщи Правен свят.

Делото бе образувано след като съдия Петър Сантиров бе оправдан по обвинението за подкуп, след като бе арестуван показно по време на първия кабинет "Борисов" заедно с бившия военен министър Николай Цонев и бившия главен секретар на Министерството на финансите Тенчо Попов.

Съдът окончателно оправда Цонев, Сантиров и Попов

Съдът окончателно оправда Цонев, Сантиров и Попов

ВКС определя процеса като "емблематичен пример" за провокация

Делото приключи с оправдателни присъди и на трите инстанции. В решението на Върховния касационен съд се казваше, че случаят е емблематичен пример за провокация към подкуп, инсценирана и проведена от следователя Петьо Петров.

След това дело Петров напусна съдебната система и се вписа като адвокат във Видин. Напускането му беше оспорено от тогавашния правосъден министър Христо Иванов, който искаше Висшият съдебен съвет да не приема оставката на Петров, а да му търси дисциплинарна отговорност. Този казус все още е висящ в съда.

Съдът окончателно пусна Цонев и Сантиров

Съдът окончателно пусна Цонев и Сантиров

Сантиров обяви, че няма пари да плати гаранцията си

Междувременно делото за непозволено увреждане на Сантиров срещу Петров се забави заради последователни отводи на съдиите от СГС и започна едва през май, 2015 г. Съдия Божана Желязкова даде ход на делото. Тя допусна обезпечение на иска на Сантиров със запор на вземанията на Петров от прокуратурата за 18 заплати при напускане на системата. Последва обжалване на това определение, което стигна до ВКС и едва в средата на миналата година делото се върна в СГС. Обезпечението беше допуснато, но при условие, че Сантиров внесе гаранция от 8000 лева.

Малко след това делото трябваше да бъде разпределено на друг съдия. След няколко отвода, казусът бе предаден на съдия Енчева. Бившият следовател Петьо Петров е поискал отвод и на нейния състав, но това не е било уважено.

По делото е била назначена и съдебно-медицинска експертиза, която трябва да установи вредите, които е претърпял Сантиров от воденото срещу него дело за подкуп. Съдът е допуснал до разпит и свидетели, поискани от двете страни, след което обаче е заявил, че ги напътства към процедура по медиация. Следващото заседание е насрочено за 6 октомври.

Подслушването на Сантиров неправомерно?

Подслушването на Сантиров неправомерно?

Според председателя на САС Веселин Пенгезов

Припомняме, обвинението гласеше, че Николай Цонев и Тенчо Попов с посредничеството на съдия Петър Сантиров са искали следователя Петров да "смачка" разследване срещу "длъжностни лица" за договора на военното министерство за закупуване на военна комуникационна система "Странджа 2". За това следователят получил 20 000 евро подкуп.

Съдебните инстанции посочват обаче следователят Петров като активната страна с явно поведение на провокация към подкуп. Прокуратурата отказа да коментира евентуалното търсене на отговорност на следователя Петров.

Междувременно министрите от втория кабинет "Борисов" приеха България да изплати присъденото обезщетение е в размер на 14 000 евро за неимуществени вреди, както и 5000 евро за разходи и разноски на семейство Попови.

Изплащането на обезщетението към Николай Цонев в последния момент беше осуетено.