За първи път по дело срещу България Европейският съв до правата на човека преразгледа свое решение и обяви оплакването за недопустимо, съобщават от Министерството на правосъдието.

Определението на Съда е след молба от Министерството на правосъдието за извънредна процедура и преразглеждане на решението с възражение, че поведението на жалбоподателя и неговия процесуален представител е злоупотреба с право.

Жалбоподателят трябва доброволно да възстанови полученото от държавата обезщетение - 7500 евро за неимуществени вреди и 4150 евро за разходи и разноски, в противен случай държавата може да ги претендира по съдебен ред.

Оплакването по делото "Я.Т. срещу България" е за отказ на българските съдилища да допуснат юридическа промяна на пола на жалбоподателя.

Претенциите на Я. Т. са заради отказ през 2016 г. на районен съд, потвърден от окръжен съд, да позволи вписване в регистрите на населението на променения пол, имена и ЕГН на жалбоподателя.

Правителството изплаща над 129 хиляди лева по шест дела в Страсбург, загубени от България

Правителството изплаща над 129 хиляди лева по шест дела в Страсбург, загубени от България

България е осъдена по две знакови дела за убийство

С решение от 9 юли 2020 г. ЕСПЧ приема, че е нарушено правото на зачитане на личния и семейния живот, поради което присъжда обезщетение за неимуществени вреди и разноски. Съдът критикува мотивите на националните съдилищата, в които няма обяснение относно конкретната природа на обществения интерес и не е извършена преценка за пропорционалност спрямо правото на жалбоподателя да получи признаване на половата му идентичност.

След постановяване на решението обаче правителствените агенти установяват, че докато е било висящо делото пред ЕСПЧ, Я. Т., представляван от същия адвокат, който го представлява и пред Европейския съд, успешно е инициирал ново производство пред национален съд по реда на Закона за гражданската регистрация, но в друг съдебен район. Съдът е уважил исканията му, като през юни 2017 г. посочените данни са променени в Регистъра за гражданско състояние - обстоятелство, което не е било известно на ЕСПЧ към датата на постановяване на осъдителното решение.

Въз основа на това българското правителство подава молба до ЕСПЧ а позволи извънредна процедура по преразглеждане на решението, като възразява, че поведението на жалбоподателя и неговият процесуален представител е злоупотреба с правото на жалба.

На 4 юли тази година ЕСПЧ уважи молбата за преразглеждане. Той посочва в решението си, че жалбоподателят е длъжен да го уведомява за всеки релевантен факт по делото, както и да сътрудничи с оглед на правилното правораздаване. Съдът подчертава, че в настоящия случай жалбоподателят и неговият адвокат съзнателно не са го информирали за фактите относно второто производство по Закона за гражданската регистрация, което е още по-фрапиращо предвид това, че второто становище и искът за справедливо обезщетение са изпратени на ЕСПЧ на 24 юли 2017 г. - месец, след като вече промяната в Регистъра за гражданско състояние е била факт.

КС ще тълкува понятието "пол" в Конституцията

КС ще тълкува понятието "пол" в Конституцията

По искане на Гражданската колегия на ВКС