Държавата трябва да промени политиката си по отношение на зъболекарите, иначе има реална опасност след 10-15 г. у нас да няма  дентални медици с тясна специалност.

Това заяви  д-р Николай Шарков, председател на Управителния съвет на Българския зъболекарски съюз, цитиран от health.bg.

Той поясни, че обучението на зъболекарите е много скъпо и те го заплащат с лични средства. От друга страна, специализацията не им носи никакви предимства пред колеги им.

Освен това, Българският зъболекарски съюз се надява през 2009 година да бъде приета национална програма за детското дентално здраве, за която да се отпуснат целеви средства.

По думите на д-р Шарков, през следващата година няма да има изненади нито в положителна, нито в отрицателна посока. Пакетите и за деца, и за възрастни ще се запазят в досегашния си вид.

Според него, основна причина за лошото състояние на денталното здраве у нас е липсата на хигиенни и здравни навици. 

„Не може в едно общество в ХХІ в. само 36% от хората да си купуват паста за зъби, а само 33 на сто да си купуват четки за зъби. Тази статистика е красноречива и съответните негативни резултати са налице. За съжаление много малка част от хората се грижат за здравето си сериозно, а още по-малко за здравето на зъбите и венците си." - коментира д-р Шарков.

Той коментира, че в Европа не всички осигурителни институции поемат услуги в областта на денталната медицина, докато у нас те присъстват в пакета на НЗОК.