Критично ниски обществените оценки за работата на бившия обвинител №1 Иван Гешев и и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов отчита анализ на Българския институт за правни инициативи (БИПИ). Той е изготвен на базата на данни от поръчано от организацията национално представително изследване под надслов "Няма невинни за неосъществената съдебна реформа", проведено в периода 26 ноември - 15 декември 2024 г. от социологическа агенция "Глобал Метрикс" сред 1020 пълнолетни българи.

От БИПИ посочват, че същевременно гражданите имат огромни очаквания към главния прокурор, а съдебната реформа според тях продължава да бъде важен приоритет, въпреки че е в застой.

Снимка 698865

Източник: БИПИ

Отчитат се преобладаващо ниски оценки за работата на прокуратурата през последните десет години. От Българския институт за правни инициативи отбелязват, че те отразяват многократно регистрираното ниско доверие, потвърдено от редица социологически изследвания и анализи.

Според настоящото проучване и изследване на БИПИ от 2019 г. общественото мнение за работата на прокуратурата под ръководството на Сотир Цацаров, Иван Гешев и Борислав Сарафов се концентрира в "слаба" и "средна" оценка по петстепенна скала от 2 до 6. Средната оценка за резултатите от дейността на държавното обвинение под ръководството на Цацаров е 3.05, при Гешев - 2.75, а при Борислав Сарафов - 2.81. "Налице са все пак и специфики - докато оценките за мандата на Сотир Цацаров са били също критични, но изтеглени в по-умерените позиции на скалата, мнението за работата на прокуратурата при Иван Гешев достига два пъти повече слаби оценки", обясняват от БИПИ и допълват, че в оценките за Борислав Сарафов се запазва същата тенденция, макар и леко смекчена. Според организацията оценките и за тримата ръководители на прокуратурата показват силно критични мнения, в които виждат индикатор на слаби резултати в борбата с битовата престъпност и с корупцията по високите етажи на властта. По данни от проучванията гражданите приемат работата в тези направления основно като кампанийна. Преобладава мнението, че прокуратурата се използва за политически цели, а главният прокурор не допринася никакви ползи за обществото с работата си.

Снимка 698866

Източник: БИПИ

Според над две трети анкетираните съдебната реформа е в застой, а някои от основните й аспекти не са изпълнени. "Между една пета и една трета от запитаните все пак виждат някакви, макар и много слаби, резултати в отделни направления", отбелязват от БИПИ.

Снимка 698867

Източник: БИПИ

56% от българите приемат като основна причина интересите на различни обществени кръгове, които работят за това, съдебната реформа да не се реализира. 37% от анкетираните виждат проблема в политическата криза, а 35% - в липсата на политическа воля за реформи в правосъдието. "Около една трета от запитаните са склонни да посочат и липса на воля сред магистратите, което показва, че, от гледна точка на общественото мнение, няма "невинни" за неосъществената съдебна реформа", посочват още от Българския институт за правни инициативи. Същевременно едва 9% от гражданите споделят мнението, че съдебната реформа няма обществена подкрепа.

Снимка 698868

Източник: БИПИ

От друга страна 75% от анкетираните считат правосъдната реформа за много важна, а 20% - за по-скоро важна). Според 81% най-важен приоритети за съдебната реформа в следващите няколко години трябва да е реалната и ефективна борба с корупцията по високите етажи на властта, за 75% - независимостта на съда, според 61% - бързината на съдебен процес, 55% - борбата с битовата престъпност, 54% - отчетността и ефективността на прокуратурата, 50% -борбата с домашното насилие.

Заключението на БИПИ е, че обществото дава силна подкрепа и определя ясни приоритети за съдебната реформа, но е изключително недоволно от липсата на резултати.

Политическите интриги спъват реформите в съдебната власт

Политическите интриги спъват реформите в съдебната власт

ВСС и прокуратурата все повече се превръщат в обект на политически сделки