Станков Междуведомствената комисия по делото на медиците ни в Либия препоръчва на защитата да поиска нова международна експертиза, ако либийският съд се съгласи в нея да бъдат включени представители от Световната здравна организация (СЗО).
Това заяви след заседанието на комисията, което продължи половин час, нейният председател и правосъден министър Антон Станков.

Той обясни, че дали да се поиска нова експартиза ще решат подсъдимите, тъй като това би означавало ново отлагане на делото.

На заседанието на съда в Бенгази на 12 януари със сигурност няма да има присъда, но тогава съставът му трябва да определи срок за произнасянето й, обясни Станков.

Той отказа подробности за другите препоръки на комисията към защитата с мотива, че това би ги обезмислило.

На заседанието са говорили експертът по СПИН д-р Данаил Бешков и българският адвокат на медиците ни Пламен Ялнъзов.

В телефонен разговор Валя Червеняшка каза за БНР, че нито тя, нито някой от останалите подсъдими медици има категорично мнение по въпроса за експертизата в момента.
Тя обясни че ще трябва да обсъдят този вариант помежду си и с адвокатите си, преди да решат дали да предпочетат да се работи по него или да се търси по-бързо приключване на делото на тази инстанция.

Докладът на либийските лекари дава възможност българските медици подсъдими по СПИН-делото да бъдат осъдени и присъдите да бъдат тежки. Това коментира междувременно пред БНР председателят на Българския хелзингски комитет Красимир Кънев.

Той посочи, че не очаква да бъде произнесена смъртна присъда по това дело. Още по-малко допускам такава присъда да бъде изпълнена, тъй като в Либия от доста време не се изпълняват смъртни присъди, дори, когато се налага, посочи той.