Главният прокурор Сотир Цацаров иска Конституционният съд да обяви за противоконституционни разпоредби от Закона за частна охранителна дейност, съобщиха от Върховната касационна прокуратура.
Основният аргумент на главния прокурор е че опазването на обществения ред, който включва и защитата от престъпни посегателства спрямо гражданите и техните имущества, е конституционен и законов ангажимент на МС и МВР.
Мотивът на Цацаров е, че посочените от него разпоредби (чл. 5 ал. 1 т. 6, чл. 27, чл. 28 и чл. 29 от Закона за частната охранителна дейност /обн., ДВ, бр.10 от 30.01.2018г./ противоречат с принципите на правовата държава. Той се позовава на Преамбюл, чл. 4 ал. 1 и на чл. 105 ал. 2 от Конституцията на Република България.
Цацаров обявява, че за пръв път в посочените разпоредби като нов вид охранителна дейност е предвидена охраната на урбанизирана територия.
В предвидените текстове с въвеждане на частна дейност за охрана на урбанизирани територии се нарушава конституционно предвидената компетентност на Министерския съвет, смята главният прокурор. Тази компетентност, според основния закон, е уредена в чл. 105 ал. 2 от Конституцията, да осигурява обществения ред.
Едновременно с това недопустимо се прехвърлят правомощия на държавата от МВР на търговци. "Предвидената в чл. 28 ЗЧОД възможност за сключване на договор за охрана на урбанизирана територия от страна на кмета на общината ще постави гражданите в положение на зависимост от неговата воля дали, доколко и чрез кого да се осъществява частна охранителна дейност в съответното населено място. Това на практика обективно ограничава възможността на държавните органи по Конституция, съобразно техните законови задължения, да гарантират обществения ред", пише в мотивите на главния прокурор.
Допълнителни усложнения биха могли да се очакват, ако гражданите реализират правото си сами да договарят извършването на различни видове частна охранителна дейност, свързани с личната им неприкосновеност и неприкосновеността на тяхното имущество, намиращи се в обхвата на същата урбанизирана територия.
Още повече и сега съществува възможност по ЗМВР да се изграждат звена "Общинска полиция" за опазване на обществения ред, охраната на обекти и т.н. Тези разпоредби са според чл. 94 от Закона за МВР.
В писмото на главния прокурор ясно се казва, че в разпоредбите, с които той не е съгласен, се позволява по законов начин неограничено въздействие от страна на частни охранители върху живота в населените места. Главният прокурор уточнява, че се създава се непропорционална зависимост на поддържането на обществения ред в населените места от преценката и активността на частно правни субекти, а не от предвидените по Конституция и съответните закони държавни органи.
Припомняме, на 19 януари и от ДБГ поискаха президентско вето върху Закона за частна охранителна дейност. От партията призоваха президентът Радев да сезира и Конституционния съд за тълкуване на част от текстовете.
След тях - на 25 януари работодателите също поискаха президентско вето върху този закон. Техните мотиви бяха различни - искат по-лек лицензионен режим за частната охранителна дейност. С приемането на предложения от Министерски съвет проект, правителството и мнозинството обявяват капитулацията си в сектор Сигурност, невъзможността си да се справят с опазването на сигурността на българските граждани и тотален отказ да реформират системата, обявиха от ДБГ.
Законопроектът е приет при съществени нарушения на законодателната процедура и противоречия с правото на Европейския съюз, смятат работодателите.