Софийски градски съд оправда бившия военен министър Николай Цонев по делото за длъжностно престъпление в дружеството „Терем". Според обвинението, в качеството си на министър, упражняващ правата на едноличен собственик на капитала на "Терем", в нарушение на подзаконов нормативен акт, той се е разпоредил с целеви средства не по предназначение.

Според обвинителния акт, нарушението се състои в това, че като министър, през юни 2009 г., Николай Цонев е увеличил капитала на "Терем" с 38 млн. лева.

По този начин за преразпределение на печалбата за 2008 г. е позволил постъпилите в дружеството финансови средства да останат в "Терем", вместо да се изплатят като дивидент за държавата.

На първото заседание, когато тръгна делото, съдът прие предявен иск от държавата за нанесени имуществени вреди в размер на над 19,123 млн. лв.

Днес съдът отхвърли като неоснователен иска на Министерство на финансите и финансовия министър Симеон Дянков в размер на 19 милиона лева. Държавата трябва да заплати разноските по делото, които са на стойност 3 850 лв. Присъдата може да бъде обжалвана или протестирана в законовия 15-дневен срок пред Софийски апелативен съд.

На излизане от съдебна зала Цонев заяви, че продължава да вярва в справедливостта на българска съдебна система. Той допълни, че е оптимист и за изхода по делото за подкуп, по което на подсъдимата скамейка заедно с него са и Тенчо Попов и Петър Сантиров.

По думите на адвокат Васил Василев е абсурдно подобни обвинения изобщо да влизат в съда при положение, че главният прокурор е професор по материално право и със сигурност би скъсал студент с теза, подобна на държавното обвинение по това дело.

Припомняме, това е второто дело срещу министъра, по което той бива оправдан. В края на ноември 2010 г. СГС обяви Цонев за невинен по обвинението, че е злоупотребил със служебно положение във връзка със закупуване на машина за изграждане на метални конструкции.

По-рано по време на днешното заседание прокуратурата поиска две години и половина условна присъда, което е около средния размер наказание, предвиден от закона.

Не съм извършил престъпление, даже нарушение не съм извършил", заяви пред съда бившият военен министър. Той обясни, че не е било изрично посочено, че не може да се увеличава капитала на „Терем".

Адвокатът на Цонев - Васил Василев, отбеляза пред съда, че не е настъпила вреда за държавата, тъй като вместо да й бъдат изплатени около 19 млн. лв., което е 50% от печалбата на дружеството за 2008 г., тя станала собственик на акции на стойност 38 млн. лв.

По време на пледоариите по делото представител на СГП изтъкна, че е била потвърдена фактическата обстановка, изложена в обвинителния акт, като за държавата са настъпи вреди в размер на над 19 млн. лв. Държавното обвинение отчете пред съда, че Цонев има чисто съдебно минало и поиска предявеният граждански иска да бъде уважен в пълния му размер.

На днешното заседание съдът разпита свидетеля Орлин Иванов, който е бил началник на политическия кабинет на министъра на отбраната до 2009 г., както и член на съвета на директорите на „Терем".

Пред магистратите Иванов заяви, че никой не му е нареждал и не му е давал указания да бъде увеличен капиталът на дружеството.

Свидетелят разказа, че познава дейността на дружеството от 1992 г., когато в него са работили 12 000 души, а към 2008 г. те са били 2500. Иванов обясни, че дружеството е
било в много тежко финансово състояние, заради така наречения „руски дълг" - на българското военно министерство към руското. В резултат на този дълг „Терем" е бил задължен да ремонтира руски военни кораби.

Иванов посочи още, че ако от ръководството на дружеството са имали нечисти намерения, средствата от печалбата за 2008 г. е нямало да бъдат вкарани в сметките на дружеството, а са щели да бъдат похарчени.

СГС прие съдебно-счетоводна експертиза. Магистратите отхвърлиха искането на прокуратурата за разпит на двама свидетели и представяне на разпечатка от
деловодната система на Министерството на отбраната.

"Обидно е да има въобще такова дело, така че две заседания са много", коментира адвокатът на Николай Цонев Васил Василев. В пледоарията си той изтъкна, че
няма никъде решение на министър Цонев за това да бъде увеличен капиталът на дружеството.

Той попита и защо прокуратурата няма същата претенция към министрите на отбраната, които заемаха този пост след Николай Цонев. „Това, което не е направил Николай Цонев не са го направили и другите министри след него", каза в пледоарията си адвокатът.

Той обясни, че единствената разлика между него и последващите го Николай Младенов и Аню Ангелов е в това, че Цонев е бивш министър, а другите двама са настоящи.