Проверява се всяко едно училище и интернат на територията на страната във връзка с убийството на 16-годишния Георги в Борисовата градина. Това съобщи пред БиТиВи директорът на националната полиция главен комисар Христо Терзийски.

Той увери, че полицията отделя голям ресурс по случая. Работи се активно с просветното министерство и регионалните инспекторати. По интернати и училища служителите на реда търсят младежа, който е засечен в района на убийството. Снимката на замесения с убийството бе разпространена от МВР. Христо Терзийски призна, че има вероятност въпросният младеж да е заминал в чужбина.

Припомняме, 16-годишният Георги бе убит на 2 юни посред бял ден на метри от паркинга на националното радио. Той е бил ученик в Търговската гимназия.

Христо Терзийски отбеляза, че са подадени много сигнали, като от тях униформените са пресели 120. Лицата отговаряли на описанието, но алибитата им са проверени и няма съвпадение с издирвания.

Работи се с всички първоначални версии. Включен е и нов екип, който не е работил по случая до момента. По този начин ако има пропуски, те могат да бъдат изчистени.

Обърнали сме се към две служби от други страни, за да помогнат технически по случая.

Терзийски коментира и убийството на британската гражданка в ямболското село Маломир. Той посочи, че подозренията са, че задържаният е извършил престъплението под въздействието на алкохолно опиянение. Шефът на националната полиция обясни, че според тях причината е желанието да присвои вещи на убитата жена.

Неговото интелектуално ниво е много ниско, той е бивш затворник, човек с ниски морални качества и устои, допълни Терзийски.

Относно възможността пътни полицаи да спират автомобили за проверка без задължителния до момента аудио и видеозапис, Христо Терзийски обясни, че това се прави с цел намаляване на катастрофите по пътищата.

Промяната се наложила, защото от началото на годината до юни е нараснал броят на тежките катастрофи и този на ранените.

Същевременно са се увеличили жалбите от граждани, които се оплакват, че в близост до пешеходни пътеки и до светофари стоят пътни полицаи, пред очите на които се извършват нарушения и те не взимат отношение.

Досегашните методи за контрол на пътното движение са три - мобилни и стационарни камери за скорост, широкообхватният метод за контрол, когато голяма група пътни полицаи спират голяма група от шофьори, и аудио и видеозапис.

Предвид ограничените ресурси, тъй като август и септември се пътува много, е взето решение да се въведе и четвъртият метод за известен период от време.