Окръжният съд в Силистра наложи условна присъда и солена глоба за турчина, ремонтирал фасадата на "Куршумлу джамия". Това съобщават от съдебната институция.
Магистратите признаха вината на Али Ялчъндаг. През есента на 2015 г. той е ремонтирал фасадата на джамията в областния център без да има разрешение.
Делото е гледано задочно, в отсъствието на подсъдимия. Макар и редовно призован, той е отказал да присъства.
Първата съдебна инстанция е наложила на Ялчъндаг две години и половина "лишаване от свобода", което се отлага с 5 години изпитателен срок. Той е глобен и с 8000 лева.
От съда уточняват, че Ялчъндаг е вторият, който е привлечен под отговорност за незаконната ремонтна дейност на "Куршумлу джамия" - мюсюлмански храм, паметник на културата с национална значимост.
Магистратите признаха вината му за това, че в периода от 28 октомври до 9 ноември 2015 г. без да има необходимото разрешение наел работници, за да запълнят образуваните каверни по стените на джамията с мраморен прах, каменно брашно и бял цимент. Те нямали квалификация.
В резултат на ремонта оригиналният каменен градеж по фасадата бил унищожен необратимо. Възстановяването му щяло да оскъпи бъдещи консервационно-реставрационни работи.
От съда уточняват, че присъдата може да бъде обжалвана в 15-дневен срок пред Варненския апелативен съд.
Междувременно Варненският апелативен съд разгледа присъдата на Бюрхан Сюлейман от Дулово, който също беше признат за виновен за незаконния ремонт и реставрацията на "Куршумлу джамия".
39-годишният мъж също получи 2 години "лишаване от свобода", отложено с изпитателен срок от 5 години. Той е глобен с 5000 лева.
От съда припомнят, че разследването на незаконната реставрация на културния паметник започна след оперативна информация на ДАНС.
"Куршумлу джамия" е третият по значение мюсюлмански храм в Северна България. Той е построен в първите десетилетия на XVII век и отразява майсторството на Османските архитекти. Получава името си от покривните елементи на своя купол.
Бюрхан Сюлейман е привлечен под отговорност и обвинен през лятото на 2016 година.
"Реставрацията" е била върху площ от 80-100 кв.м, като изцяло са замазани и по този начин унищожени стенописи отпреди 500 години, чиято реставрация ще струва близо 27 000 лева. Върху пода на джамията било поставено дървено дюшеме, което скрило оригиналната керамична подова настилка. Няколко експертизи установили груба непрофесионална намеса в паметника на културата. Според вещите лица в "Куршумлу джамия" нямало реставраторска, а по-скоро бояджийска дейност.
В хода на разследването е разпитан имамът на новата джамия в Силистра. По думите му още през пролетта на 2015 г. подсъдимият Сюлейман лично заявил пред него, че смята да извърши ремонт на интериора на "Куршумлу джамия" без разрешително. Наетите от него строителни работници искали да изхвърлят големи каменни плочи от прозорците, но имамът успял да ги спре с аргумента, че са на повече от 500 години.
kibrit
на 19.01.2017 в 21:36:58 #1Предлагам да прекръстим страна си на Условна Република България. Съдим се условно, присъдите са условни, заплатите са условни, защото работим условно, храним се с условно здравословни храни, политицити ни са условно честни, условно си почиваме, обичаме условно и сме условно щастливи.