Обирът в хасковската поща е изключително дързък и организиран много грамотно. Това не може да стане без вътрешен човек, анализират кражбата от местното издание Хасково.нет.

Обраха пенсиите от пощата в Хасково
Обновена

Обраха пенсиите от пощата в Хасково

По неофициална информация сумата е над 1,8 млн. лева

Известните към момента факти от обира навеждат на мисълта, че обирджиите са били съветвани от професионалист на високо ниво, по всяка вероятност полицай-криминалист. Той може да е бивш или действащ.

В Хасково преди 32 години бе първият и единствен по време на тоталитаризма обир на банка. Старите кримки и досега настояват, че всъщност не е била обрана банката, клон на БНБ, а инкасото на “Търговия на дребно”. И формално погледнато са прави – дръзкият обир е бил извършен на улицата пред вратата на институцията, а не в самата банка.

Оперативната разработка по разкриване на обира е била наречена “Инкасаторката”. В множеството публикации обаче и досега се пише за “обира на банката в Хасково”. Навсякъде се тиражира, че разплитането на грабежа е отнело 77 дни – от 27 януари, когато са били задигнати парите – 180 829 лв., до арестуването на Веселин Славчев и Стефан Атанасов на 14 април.

Освободиха задържаните за обира в Хасковската поща

Освободиха задържаните за обира в Хасковската поща

Нямало доказателства

Разследващият екип тогава са били наясно кои са обирджиите още на третия ден след грабежа. Да установиш извършителя обаче е едно, а да докажеш престъплението му – съвсем друго. И точно това отнема въпросните 77 дни.

Двамата младежи са арестувани и съдени. В Хасково получават 20 години затвор, но Върховният съд в София ги осъжда на смърт. Присъдата е изпълнена на 25 октомври същата година.

По време на разследването става ясно, че Стефан и Веселин съвсем не са любители аматьори. Тяхно дело е голяма кражба на 5 362 лв. от “Тютюнева промишленост” в Пловдив на 23 май 1980.

Няколко месеца по-късно, на 6 октомври, двамата задигат от служителка на супермаркет в Стара Загора дневния оборот – 2 985 лв. На 25 декември съща година нападат след работа продавачка в “Булгарплод” Димитровград и изчезват с оборота от 600 лв.

Това, което го няма в архивите е, че Стефан е щял да бъде регистриран за кражба още като ученик и може би тогава съдбата му би била различна и вероятно нямаше да се стигне до смъртната присъда.

В Автотранспорта в края на 70-те е била извършена дребна кражба. От Криминална нареждат да се вземат отпечатъци от всички в двата класа, влизали във въпросното помещение. Милиционерът, натоварен да вземе отпечатъци обаче кара избирателно. Пита ги кои са и някои пуска. Пита Стефан кой е, а баща му е милиционер. “А на колегата син ли си? Бягай”.

Така Стефан избягва криминалната регистрация, по-късно извършва безнаказано обири и грабежи и постепенно добива кураж и самочувствие, че е велик комбинатор.