Трябва да се създаде ново звено за противодействието на организирана престъпност, категоричен е главният прокурор Борис Велчев.

За разлика от противодействието на корупцията, борбата с организираната престъпност подлежи на планиране и това многократно е казвано, отбеляза той.

Начинът, по който сме го правили, структурите с които сме го правили, отношенията вътре в тях, публичността на работата им, не доведе до никакви резултати, каза още той и добави:
Очевидно трябва по-различен подход и той ни е предложен в доклада на ЕК.

Новото звено, което трябва да се създаде според главния прокурор трябва да е съоръжено с подходящите експерти не само от прокуратурата и МВР и работата му трябва да бъде запазена в тайна.

Да е максимално дискретно, да се пазят в тайна обектите, по които работи, да бъдат ограничени възможностите за изтичане на информация и при този комфорт трябва да поискаме съответни резултати, допълни Велчев.

Според него институциите трябва да потърсят през лятото най-добрата формула за структурирането на новото звено.

За причините на неудовлетворителните резултати на прокуратурата, Борис Велчев посочи това, че са се опитвали да решат проблемите на организираната престъпност със силите на прокуратурата и МВР.

Не стига това, трябва да включим очевидно ресурса на цялата държавна администрация и точно това ни препоръчва доклада на ЕК, каза той.

Велчев изрази надежда докладът на комисията да мобилизира не просто прокуратурата, а всички ведомства в България.

Велчев коментира още, че е крайно време да се приеме нов НПК, който да бъде работещ.

По думите на главния прокурор е крайно време да се отделят тежките от леките престъпления, тъй като, ако не се вземат мерки и не се разтовари системата, тя ще се "задръсти".

Работата на един дознател или прокурор е "чудовищна" - 300-400-те дела, които разследват годишно, създават илюзията, че делата "потъват" и по тях не се работи, отбеляза още Велчев.

Необходимо е да се създадат условия за нормална работа на прокурорите и дознателите, отбеляза Велчев.

От своя страна министърът на правосъдието Миглена Тачева заяви, че на дневен ред стои въпросът за работата на следствието.
Не е правилно 550 добре подготвени юридически следователи на практика да са скъпо платени безработни, коментира тя.

Според нея трябва да се направи всичко възможно следствието да бъде натоварено и да подпомогне работата на съдебната система.