Главният прокурор Борис Велчев призова Висшия съдебен съвет да прекрати всякаква дейност до "изчистване до край на случая „Красьо".
Той призова да бъде изяснено дали останалите магистрати, контактували с бизнесмена, са нарушили етичните правила.
Двама от тримата магистрати, които са уличени в контакти с т.нар. Красьо от Плевен са уличени в нарушаване на моралните и етични норми на ВСС.
Това гласи заключението на специалната комисия, която бе създадена по случая.
От началото на година до 30 юни бизнесменът Красимир Георгиев е имал контакти с 14 магистрати, е установила проверката на временна комисия.
Двамата магистрати са Стойко Стоев, който вече подаде оставка, и Иван Димов - който миналата седмица подаде оставка, но днес я оттегли.
Третият член на ВСС - Пламен Стоилов не е нарушил правилата, смятат от комисията.
За оставки на всички магистрати, чийто телефонни номера са открити в списъка на Красимир Георгиев, призова и председателят на ВАС Константин Пенчев.
Колегата му от ВКС Лазар Груев от своя страна поиска скандалът „Красьо" да излезе от съдебната система и да доведе до прочистване и в другите сфери на обществения живот, където бе споменавано името на Красимир Георгиев.
Припомняме, по време на разнищването на скандала стана ясно, че Красимир Георгиев е имал връзка и с политици.
Balkandji Yovo
на 26.10.2009 в 11:59:21 #8Baj Ivan
nono
на 23.10.2009 в 12:08:53 #7Френският посланик: Отишли сте прекалено навътре в защитата на престъпния контингент 23 Октомври 2009 "Струва ми се, че сте отишли прекалено навътре в защитата на правата на престъпния контингент", заяви в петък френският посланик Етиен дьо Понсен в коментар за проблемите в българското правораздаване и по-специално с Наказателния кодекс. "Дали сте много правомощия на защитата и вече се стига до момент, в който просто никой не може да бъде осъден", добави посланикът в интервю пред БНТ, като даде за пример делото "Борилски", в което Франция активно се намеси. "Ако се окаже, че няма виновни при едно такова жестоко убийство, какво може да се направи?", възмути се Дьо Понсен. "Ние се питахме дали така съществуващият НК не е бил изготвен от обвиняеми, от хора, към които вече до такава степен те са протежирани, те са защитени, че много често в България вие имате дела и казуси, и афери, които избухват в пресата, има лица, които стават следствени, стигат до следствието и дотам. След това забелязваме, че оттам нататък нищо повече не се случва. Те по никакъв начин не са обвинени, не получават присъда, напротив, те биват оправдани. А това е просто бедствено положение", смята френският посланик. Избухналият скандал във Висшия съдебен съвет, свързан със съмнения за купуване на магистратски гласове, показва, че на най-високо равнище съществуват сериозни проблеми, каза Етиен дьо Понсен. "Но до известна степен съм и успокоен от факта, че все пак тези казуси се изнасят пред общественото мнение, което означава, че нещата прогресират по някакъв начин, развиват се в добрата посока", добави той. Посланикът вижда политическа воля за промяна и потвърди, че при посещението си в Париж българският премиер Бойко Борисов е получил категорична подкрепа за борба с корупцията. "Но трябва да видим дали тази воля по някакъв начин ще се предаде в реалността и ще има ефекти. По отношение на желанието и на волята нямаме съмнения - на г-жа Попова, на г-н премиера, на г-н Цветанов... Мисля, че волята е тук. Но трябва да видим дали тя е достатъчна, за да се променят нещата", каза Дьо Понсен и добави, че това ще бъдат "предизвикателствата на идващите месеци". Запитан какви конкретни резултати се очакват и колко е кредитът на доверие към новата власт, посланикът отбеляза, че нещата няма да се променят за един ден. "Но ако поне няколко конкретни, конкретни ключови, символични процеса, които се влачат с години, достигнат до своя край, това ще бъде много важно, защото хората във и извън страната ще си кажат "да, нещата са се променили"", посочи посланикът. "Нямаме точен календар със срокове. Но всички знаем, че на едно правителство поне 6-7 месеца му трябват, за да раздвижи наистина нещата и да се постигнат", каза още Етиен дьо Понсен, според когото този кредит на доверие със сигурност "няма да бъде вечен".
Baj Ivan
на 22.10.2009 в 17:54:22 #6Затворете цялата червена мафиотска правосъдна система. Назначете новите направо от студентска скамейка и нещата ще си дойдат на мястото
dragko
на 22.10.2009 в 17:42:49 #5Мдааа,като идея не е лошо!Аз предлагам да затворим Държавата до пълното и изчистване!Ама отвсякъде.Що търкане и чистене ще падне,леле-мале.
Карина
на 22.10.2009 в 14:13:25 #4а така Велчев, да се чистят и е време да вадиш имената на всички от тефтерчето, то саде с двама няма да поминете иначе и ти ще вървиш с тях
mustaka
на 22.10.2009 в 14:04:14 #3Време е да се установи как е сформиран самия ВСС? Обществено известно е,че цената за място във ВСС е значително по-висока от 200,000-та евро на Красьо-циганчето.Обявете имената на тези,които са получавали парите и как са били разпределяни.Само промяна в конституцията и ЗСВ ще позволи да се прочисти ВСС и съдебната власт от корумпирани и аморални типове.От ясно по-ясно е,че тези тримата не са достатъчни тъй като решениета във ВСС се вземат с мнозинство 50 +1,т.е от 13 члена.Тогава? останалите 108десет/ едни и същи ли са или зависи от случая? т.е възможно е всичките 25 члена да са участвали в корупцинната схема!!??Защо този Красьо не е в арестта ? защо ван Димов и сие още са на свобода ? До кога ще се пази мълчание по състава и "работата"на инспектората? нима е тайна,че там са се окопали протежета на партии и групировки със задача да замитат следите!!?? г-н Б.Велчев да престане да ни "информира" а да се захвани за работа .Да не се крие зад словестни еквилибристики и законови недоразумения.
emsago
на 22.10.2009 в 13:30:45 #2Е, и това ако не е абсурд - циганин от Плевен реди Висшия Съдебен Съвет на България.
rumen221
на 22.10.2009 в 13:07:56 #1Приятели, Естествено е един некадърен и корумпиран съдия, след като е платил за място във ВСС 200 000, взети от подкупи за "безпристрастни" присъди, чрез 25 годишен "бизнесмен", който не знае дори какъв е бизниса му, че и таблицата за умножение, да отсъжда по "Обществено значими дела" само "както трябва"... и винаги в интерес на мафията... Обаче.... Кой е човека който стои зад 25 годишния "бушон" и имащ достатъчно власт и влияние за да "кадрува" в най-висшия орган на едната от трите "независими" власти в Държавата... ЕДВА ЛИ СА ПОВЕЧЕ ОТ ДЕСЕТИНА ДУШИ..., между които и "бушона" има 2 или 3 други, лесно установими бушона дори за начинаещ дознател...)...!!! Прав е Главния Прокурор. Пълно замразяване дейността на ВСС, до пълното му очистване..., а най-здравословно ще е саморазпускането му... А защо го иска Главния Прокурор ли..., защото той е един от най-информираните хора в Държавата...!!!