Икономическата зависимост на цели електорални групи се пренася и в политическа зависимост. "Видеонаблюдението показва как цели секции участват в измами" заяви проф. Веселин Вучков в студиото на БНТ. "Това е потресаващо", посочи Вучков обърна внимание на нарастващата икономическа зависимост в много региони, на общинско и областно ниво дори, което влияе негативно и на ефективността на МВР. Трябва да се погледне към първопричината - бедността - за да може да тръгне към преодоляване на този проблем.
Нужни са спешни реформи и сериозни промени, които биха могли да гарантират по-голяма прозрачност, ефективност и независимост на институциите. Вучков повтори теза, заради която всъщност остана на поста министър във второто правителство на Борисов едва шест месеца, от есента на 2014 до март 2015 г. - той бе свален от поста именно заради заявката му да започне реформи в МВР.
МВР се нуждае от външна фигура, може би представител на гражданското общество, тъй като не може реформата да се извърши от човек от вътре. Опитът на областен ръководител на МВР, например шеф на ОДМВР, не дава нужния поглед, за да може МВР, като силно консервативната и инерционна система, да премине през задължителните реформи.
МВР към момента дори не е прекрачило към втората половина на 20 век, да не говорим за 21 век, смята Вучков.
МВР функционира като "реформа всяка тука забравете", посочи още той.
"Гражданите имат право да изискват промени," отбеляза той, като уточни, че е време министерството да влезе в XXI век. Допълнително системните проблеми в структурата и честите кадрови промени на директорите в Областните дирекции на МВР създават непоследователност и недоверие сред обществото.
Коментирайки избора на нов главен прокурор, Вучков заяви, че въпреки че ВСС има формалното законово право да назначи нов ръководител, то му липсва общественото доверие и морална легитимност да направи такъв избор. Според Вучков, институцията се нуждае от промени и обновление, а народните представители са в дълг пред обществото за поемане на инициатива в тази посока. "Парламентът трябва да направи една разумна стъпка веднага след своето конституиране и да избере своята квота в състава на ВСС," каза той.
Той предупреди, че ако ВСС назначи нов главен прокурор и председател на Върховния административен съд при текущия състав и при липсата на доверие, върху мандата на новите ръководители ще тегне съмнение, което ще подкопае тяхната способност да ръководят.
Относно концепцията на сегашния кандидат за главен прокурор Борислав Сарафов, Вучков я определи като добра и основана на сериозен емпиричен анализ. Според него Сарафов правилно насочва вниманието към проблемите със съдебните експертизи, но въпросът остава дали ВСС е институция с достатъчно обществено доверие, за да направи тези промени легитимно.
Според Вучков е от критично значение главният прокурор да бъде независим от политическите сили, което би гарантирало обективност в работата му. "Независимостта на главния прокурор от политическата класа е най-важното условие за ефективното функциониране на прокуратурата" подчерта той.
Темата за правосъдието в различните му аспекти, според Вучков, е задача за законодателната власт, която трябва да приеме качествени закони, гарантиращи справедливост и независимост на съдебната система.
За процедурата по избор, в която има само един състезател, Вучков посочи, че ако Сарафов участва в по-конкурентна среда и демонстрира твърда позиция относно съмненията за предишни негови действия, това би било от полза както за прокуратурата, така и за съдебната система като цяло.