Министерството на отбраната е в координация с Министерството на вътрешните работи и когато стане възможно да се влезе в изгорелите складове край Елин Пелин, част от невзривените пиротехнически изделия да бъдат извозени със съвместни усилия на безопасно място.
Това заяви в събота във Велико Търново служебният министър на отбраната Атанас Запрянов, цитиран от БНТ.
Това обаче може да се случи едва след окончателното спиране на взривовете в складовете.
Припомняме, че по-рано през деня стана ясно, че отделни взривове отлагат влизането в складовете край Елин Пелин.
Макар и изолирани продължават да се чуват взривове. След всеки един гърмеж хронометърът се занулява и започва да тече нов 24 часов срок на изчакване, след което могат професионалистите да влязат в периметъра на складовете за пиротехника на фирмата "Енигма", които се взривиха в четвъртък надвечер.
Интензитетът на взривовете обаче намалява.
МВР позволи на евакуираните хора да се завърнат по домовете си, електричеството е пуснато, на този етап единствено газоснабдяването е прекъснато както за домакинствата, така и за бизнеса в района.
Директорът на Пожарната главен комисар Александър Джартов каза, че ситуацията не е напълно овладяна, докато продължават гърмежите. Газоснабдяването няма да бъде възобновено, докато все още има взривове.
В Елин Пелин беше обявено частично бедствено положение, което да позволи общината да търси обезщетение от държавния бюджет за щетите, нанесени от взривовете. Още вчера комисия, сформирана от местните власти, е започнала обход на засегнатите райони - обходени са 7-8 души, където има счупени прозорци и паднала мазилка.
От "Пирогов" съобщиха, че и 20-годишното момиче, прието с над 80% изгаряния, е починало. Миналата нощ почина и баща му, който също е бил в складовете.
Двама души, за които се знае, че са били на място по време на инцидента, са в неизвестност. Това са мъже на 22 и 60 години.
Запрянов коментира и други актуални теми.
По думите му, решението за създаване на Национална агенция "Гражданска защита" към Министерството на отбраната е изцяло в ръцете на Народното събрание. Според него, сегашната структура на "Гражданска защита" към МВР също е добро решение. Въпросът е как тази структура ще бъде оборудвана и окомплектована със способности, а не къде ще е ситуирана, допълни той.
Служебният министър на отбраната коментира, че въпросът за т.нар. "военен Шенген" не би могъл да се ратифицира в Народното събрание, защото това не е двустранен договор, а е писмо за намерение между трите министерства на отбраната (България, Гърция и Румъния), за сътрудничество и подпомагане на цивилните министерства за създаването на проектите за изграждането на съответната инфраструктура.