Тайната на осиновяването трябва да отпадне. В това са твърдо убедени в правосъдното министерство.

Зам.-министърът на правосъдието Вергиния Мичева - Русева отбеляза по време на форум в София, че е нужно да се намери баланс между интереса на осиновените, осиновителите и биологичните родители.

Русева изтъкна, че в редица страни има практика неправителствени и държавни организации да осигуряват помощ на осиновения и да мотивират биологичния родител да се разкрие пред своето биологично дете. По този начин то може да намери своя душевен мир.

Междувременно стана ясно, че експертна група за промени в Семейния кодекс започва работа от 31 юли, като една от целите на бъдещите промени е отпадане на тайната на осиновяването.

Амбицията на Министерството на правосъдието е проектът да бъде внесен в Народното събрание до края на тази година.

Идеята е, от една страна да бъдат гарантирани правата на биологичните родители, а от друга - да се регламентират форми на помощ и на мотивация на тази категория хора за разкриване на тяхната самоличност пред биологичните им деца.

На форума стана ясно, че около 100-150 осиновени мъже и жени подават всяка година молби до окръжните съдилища в страната за разкриване на произхода им и в 90% от случаите те получават отказ от съда, показва статистиката на неправителствената организация „Национална мрежа за децата", цитирана от Георги Богданов.

Според осиновените, една от причините за това е неефективният регламент в чл. 105 от  Семейния кодекс, който предвижда разкриване на тайната на осиновяването само ако „важни обстоятелства налагат това", без да е дефинирано какво означава „важни обстоятелства".

Хората, които търсят своите биологични родители или деца, често се натъкват и на проблеми, като подмяна на имена, дата на раждане или ЕГН в документите по осиновяване, и дори унищожаване на цялото дело по осиновяване, споделиха от Национален интернет регистър на търсещи се „Къде си?".

Като основна причина за отпадане на абсолютната тайна на осиновяването бе посочено „правото на всеки да познава корените си, медицински причини свързани с наследствени заболявания и превенция срещу възможността да се сключи брак с роднина".

Заради законовите спънки отгледан от осиновители мъж след 50 години сам открива осемте си братя и сестри.

До 2003 г. у нас не е съществувала възможност да се разкрива тайната на осиновяването по никакви причини. Тогава с промяна в Семейния кодекс се предвижда по съдебен ред осиновителите или навършилият 14 години осиновен да могат да поискат от Окръжния съд, постановил осиновяването, да разкрие информация за биологичните родители само при изключително важни условия. Мичева-Русева обясни, че в повечето случаи за такива се приемат здравословни причини.