За 22-ри пореден път от 1 до 10 септември Созопол отваря врати за празниците на изкуството - Аполония.

Две изложби от 31 август въвеждат в събитието - посветената на 110-годишнината на Националната художествена академия и „Така правят всички" - под това заглавие Греди Асса, Андрей Даниел и Вихроний Попнеделев посвещават творбите си на 250-годишнината от рождението на Моцарт.

Театралната сцена се открива с постановката на Възкресия Вихърова „Английска любовница" и поставя началото на поредица от великолепни спектакли в рамките на фестивала.

Авторката Маргьорит Дюрас е взела сюжета от криминалната хроника на в. „Монд", търсейки психологическите мотиви за едно „модерно" съвременно убийство.
Креси Вихърова показва още един свой спектакъл - „Домът на Бернарда Алба" от Федерико Гарсия Лорка.

Лили Абаджиева идва на Аполония с „Отело", за който самата тя споделя: „Отело е любовта, видяна като надмогваща смъртта".
Театралният ни авангард на Аполония се допълва и от двете визии на Десислава Шпатова - „Отделената глава" от Айрис Мърдок и авторския й спектакъл „Кафе и цигари"

Гостите на Аполония ще могат да видят отново и „Дон Жуан" на Александър Морфов.

В „Арамия" - постановката на Нешка Робева, е въплътено народното поверие, че когато умира юнак, другарите му трябва да го издигнат високо над главите си. Така те го носят, докато дойде ангелът, който взима душата му и тогава неговата сила преминава в тях.

Силна е и традиционната литературна част в Аполония2006 и започва с представяне на произведения на младите автори Красимира Джисова и Александър Шпатон, и двамата лауреати на Националния конкурс за дебютна литература „Южна пролет", 2006.
Едно от премиерните заглавия в програмата е новият превод на „Хамлет" на Александър Шурбанов. Актьорите Виолета Дечева, Атанас Атанасов и Десислава Стойчева ще помогнат за представяне на безсмъртното произведение.
В новата си поетическа интерпретация творбата носи белега на XXІ век - времето на глобализацията, която превръща драмата на личността в проблем на света.
Александър Шурбанов е преводач на образци от световната литература като "Кентърберийски разкази" на Джефри Чосър, "Изгубеният рай" на Джон Милтън.

Богата е и програмата в Джаз клуба, където на 7 септември се очаква концерт на Теодосий Спасов и група „Фоникс", съвместна българо-швейцарска продукция.
На 9 септември е концертът с участието на Арабел Караян - като вокал и перкусия.

Васил Петров се качва на джазсцената със своите приятелки - Белослава, Мария Илиева и Весела Бонева, както и с един куп именити наши джазмени, с които представя проекта "Васил Петров и приятелки".

По традиция и тази година ще се представят деца, отличени в конкурса „Духовно огледало" - 3-10 септември - с уменията им в света на приложното изкуство, дизайнерските идеи, песните, танците и рисуването.

През последния ден от програмата - 10 септември - големият ни цигулар Минчо Минчев ще представи постиженията на майсторския си клас от млади таланти от цял свят.