Археологическата колегия настоява възможно най-скоро да бъде приет проектът на Закон за културното наследство.

Това стана ясно на пресконференция в Националния археологически институт с музей - БАН (НАИМ) днес.

„Всички ние, археолозите в България, сме единни в позицията си, че трябва да има нов закон, който да опазва културно-историческото богатство на българските земи", заяви ст. н.с. д-р Маргарита Ваклинова, директор на НАИМ.

Тя призова своите колеги да се обединят около проектозакона независимо от различията им по отделни аспекти на проблемите и начините за тяхното решаване.

Безспорни за археолозите обаче са предимствата на проекта: обособяване на археологическото наследство в отделна категория в рамките на общото културно наследство, въвеждане на статута на „държател" на културни ценности, завишен контрол на държавата върху опазването на движимите и недвижимите ценности.

Експертите по опазване на археологическото наследство подкрепят идеята министърът на културата да може да делегира на отделни специалисти правомощия, които ще му бъдат вменени със закона.

Изваждането „на светло" на нумизматичните колекции и набелязаните мерки за организиране на различните дейности и ролята на държавата за съхраняването на археологическото богатство на страната ни са други аспекти на законопроекта, които бяха одобрени от гилдията на археолозите.