Депутатите поспориха, но отложиха гласуването на Законопроекта за изискванията за достъпност на продукти и услуги.
Със законопроекта се създава нова хармонизирана с европейското законодателство нормативна уредба, регламентираща условията за предоставянето на пазара на продукти и предоставянето на услуги, за които има определени изисквания за достъпност.
Целта на законопроекта е да се повиши наличието на достъпни продукти и услуги и да се подобри достъпността на съответната информация за тях, за да се насърчи пълноценното и равноправно участие на хората с увреждания в обществения живот.
Със законопроекта се определят изисквания за достъпност на следните продукти: потребителски компютърни хардуерни системи с общо предназначение и компютърни операционни системи за тези хардуерни системи, потребителско крайно оборудване с интерактивни възможности за компютърна обработка, използвано за електронни съобщителни услуги или за достъп до аудио-визуални медийни услуги, електронни четци, терминали на самообслужване, използвани главно при предоставянето на транспортни и банкови услуги като платежни терминали, терминални устройства АТМ, автомати за продажба на билети, автомати за регистрация на пътници, интерактивни терминали на самообслужване.Определят се изисквания за достъпност на следните услуги: електронните съобщителни услуги, услуги за предоставяне на достъп до аудио-визуални медийни услуги, някои елементи на услуги за въздушен, автобусен и железопътен превоз на пътници и превоз на пътници по вода, потребителски банкови услуги, електронни книги и специализиран софтуер, услуги за електронна търговия.
Законопроектът определя компетентните органи и техните правомощия по отношение на надзора на пазара на продуктите и контрола на съответствието на услугите.
Изискванията за достъпност на продуктите следва да се прилагат за пусканите на пазара продукти след 28 юни 2025 г.
От "Възраждане" разкритикуваха управляващото мнозинство заради отлагането на гласуването на законопроекта за изискванията за достъпност на продукти и услуги.
На брифинг в кулоарите на Партийния дом депутатът Георги Георгиев заяви, че случилото се в пленарната зала е "поредното огромно лицемерие" от страна на управляващите.
"Законопроектът беше първа точка в дневния ред. Самите управляващи, както и председателят на комисията, уточниха, че е изключително важен за българските граждани и за хората с увреждания. Въпреки това, те отново отказаха да го приемат", коментира Георгиев.
По думите му "Възраждане" са предложили удължаване на работата на пленарното заседание до окончателното приемане на закона, но мнозинството е отхвърлило предложението.
"Търпим вече санкции от Европа заради забавянето на този законопроект. Хората, които отказаха да удължат времето за неговото разглеждане, вече четири години бавят приемането му, а сега българската държава търпи санкции от Европа", подчерта депутатът.