С водосвет и молебен беше открита отново за посетители Боянската църква.

За приключването на половинвековната сага с консервацията и реставрацията допринасят много дарители -  над 50 строителни компании, финансови организации и частни лица, сред които столичния кмет Бойко Борисов и директорът на НИМ Божидар Димитров.

Реставрацията, ръководена от проф. Григори Григоров започва през март т. г. и се провежда заедно с реставратора Владимир Цветков по метода на т. нар. колоритна реинтеграция и на 26 ноември екипът завършва цялостната реставрация на стенописите.

Важно е да се изтъкне силата на гражданското начало - вече много обекти бяха събудени за нов живот.
Те бяха възродени, защото патриотичният български бизнес застана зад този проект, изтъкна президентът Георги Първанов, след като разгледа църквата.

Държавата е длъжна да поощри подобно желание и подобна готовност от страна на бизнеса, добави Първанов.

Моментът на откриването на Боянската църква в навечерието на присъединяването на страната към ЕС е особено подходящ и показва, че ние сме една от нациите, на които се крепи европейската цивилизация.
Това е един от най-силните ни аргументи, макар и не единствен, за достойно членство в ЕС, коментира държавният глава.

Църквата е под номер 42 в световната ранглиста на паметниците на световната цивилизация, изтъкна Божидар Димитров.

Църквата "Св. Никола и св. Панталеймон", известна като Боянската църква е не само най-представителният паметник на българската църковна живопис, но и на цялото православно изкуство през 13 век и е под закрилата на ЮНЕСКО.

Стенописите на боянския майстор са от 1259 г. и са направени с дарителството на тогавашния управител на област Средец (София) севастократор Калоян и съпругата му Десислава.