НДСВ представи новия Закон за културното наследство на пресконференция в централата на партията.

Зам.-председателят на НДСВ Огнян Герджиков каза, че той среща подкрепата не само на НДСВ, а и на техните коалиционни партньори - БСП и ДПС, както и на много от представителите на опозицията в парламента.

Срещу него се обяви една група от хора, които много успешно се мобилизираха и опълчиха срещу законопроекта, защото имат личен финансов интерес.

Ние искаме съкровищата да са на България - на цялата нация, не на отделни лица", категоричен бе той.

Според него именно заради това иманяри и други заинтересовани лица са надигнали яростен вой срещу него.

„Този законопроект е национална кауза, защото ни легитимира като част от европейската цивилизация и наш дълг е да го опазим", заяви Нина Чилова - член на Политическия съвет на НДСВ и председател на парламентарната комисия по култура, а също така и вносител на въпросния законопроект. 

Тя изрази убеденост, че той слага край на срамната търговия с историческата ни памет, която се е извършвала от години.

Съпротивата срещу закона идва най-вече от въпроса за собствеността на частни колекции с археологически ценности със статут на национална богатство, смята тя.

Според законопроекта идентификацията на културните ценности ще се извършва от държавни и общински музеи.

Критерият „национално богатство" се предоставя от министъра на културата, който води и поддържа регистър на всички движими културни ценности с такъв висок статут.

Предвижда се и създаването на нов орган - инспекторат на пряко подчинение на министъра на културата - с териториални поделения.

Това административно звено трябва да гарантира ефективното правоприлагане, да съдейства за възпрепятстване на иманярството и за ограничаване на нелегалния пазар на ценности.

Нина Чилова е категорична, че законопроектът защитава националния интерес на България и отговорното поведение на всяка политическа партия изисква той да бъде подкрепен на второ четене.