Изключително слаби са резултатите по дела за културно-историческото наследство, констатира главният прокурор и посочи, че това, с което се сблъскваме на търга в „Кристис", е един от многобройните примери.

Според главния прокурор анализът на прокуратурата по делата с предмет паметници на културата е незадоволителен и има подценяване на опасността на тези престъпления.

По негово мнение законът, който действа в момента е пълен с противоречия и се създава неяснота по отношение на режима на паметниците на културата.

В конкретния случай с търга в „Кристис" Велчев смята, че българските власти трябва да предприемат конкретни действия за връщането на съкровището.
Тъй като само част от него се намира в Англия, предстои да се изясни къде се намират останалите части от този голям средновековен сервиз и какви мерки трябва да се предприемат, за да бъдат върнати всички в България.

Според Борис Велчев първо трябва да успеем по недвусмислен начин да докажем, че този съд, а може би и други, за които имаме данни, че се намират в чужди музеи, са намерени не в началото на века и са изнесени по някакъв тогава законен ред, а са намерени наистина от този, който твърди, че ги е намерил (иманяр от Пазарджик).

Велчев каза, че според това, което му докладват, е оптимист - има описания, които могат с малко научна помощ да ни дадат възможност да идентифицираме предметите, поясни той.

Но най-важното е да сме сигурни, че този съд, както и другите, за които вероятно ще стане дума, са намерени на територията на България и то наскоро.
Това по мнението на Велчев ще е дълъг процес и прокуратурата ще разчита на помощта на археолозите. 

Малко преди търга в "Кристис", директорът на НИМ Божидар Димитров заяви пред БНТ, че според него ценният предмет няма да намери купувач.
"Предполагам, че доста потенциални купувачи са се уплашили. Обикновено те имат добри познания, или техните експерти са им съобщили това, което установи моята оперативна група от историци и византолози, че тази чиния и онези 9, които се намират в гръцките музеи, са от съкровището, намерено през 1999 г. у нас.
Чинията в "Кристис" я няма нито в каталозите на византийското изкуство, нито в Метрополитън мюзеум или в изложбата "Славата на Византия".

Според професора, ако българският съд реши, че 14-те предмета от тази находка бъдат конфискувани в полза на държавата, те ще се върнат у нас след първи януари по международната конвенция за връщане на паметници.

Действително вчера във Великобритания никой не рискува да купи чинията. С това България получи допълнителен шанс да събере още козове.

"Искам да заявя най-отговорно, че в рамките на друго разследване имаме доказателства, които потвърждават версията, че находката е намерена през 1999 г. в България, незаконно е продадена на лица извън нашата страна и по този начин е стигнала до колекциите - поясни Камен Михов, прокурор от ВКП.
Трябва да създадем пречки и да обясним на дилърите на антични ценности, че няма да е толкова лесно отсега нататък да се търгува в България", смята Камен Михов.

Окръжнияут покурор на Пазарджик Иван Даскалов на свой ред уточни, че са разпитани деветима свидетели по делото за изясняване на произхода на сребърната чиния.

Прокурорът отказа да уточни дали разполага с опис на находката, дадена от иманяра Найден Блангев през 2000 година, предаде БНР.

След събиране на доказателствата ще се търси международна правна помощ и чрез Върховна касационна прокуратура ще настояваме за определяне на следствени действия за идентификация на византийската чиния в Лондон, каза още Даскалов.