Президентът Росен Плевнелиев откри изложбата „Да твориш в Родопите", която е експонирана в Музея за историята на София. Изложбата е част от проекта „Обучение по практически и пазарно ориентирани занаяти за хора в неравностойно положение с фокус върху помаците и ромите". Целта му е била да се обучат млади тъкачки от малцинствените групи и по-специално от региона на Западните Родопи.

В музея са представени 15 килима, които организаторите определят като картини. Изложбата е истинска сензация за света на килимарството, тъй като за първи път килими са пресъздадени едно към едно с всички светлосенки и нюанси на картините. Те са изработени по картини на художника Петър Баръмов. Всеки експонат е уникален с това, че притежава частица от индивидуалността на тъкачката. Впечатляващ е фактът, че в част от екземплярите има повече от 150 цвята, а броят на възлите варира от 480 000 до 780 000.

Изложбата се представя за първи път в модерната история на тъкачеството в Европа и след българската столица предстои дебютът й в САЩ и Великобритания. Любопитно още е, че в Бъкингамския дворец ходят по български килими, тъкани в същата фабрика, в която са изработени и изложените експонати. Клиент на работилницата в Костандово, Велинградско, е и принц Чарлс.

Заключителният етап на иновативния проект бе открит от президента Росен Плевнелиев. Той изтъкна, че в килимите жените са успели да втъкат красотата на българската природа, сцени от приказния свят на любими герои, но и въпроси от нашето съвремие. Според президента експонатите ни въвеждат в мистичния свят на нашата природа, духовност и традиции.

Проектът е преди всичко на социалното предприемачество, посочи държавният глава. От друга страна обаче той акцентира на факта, че изложбата обединява традициите на древния български занаят и постиженията на изобразителното изкуство. Президентът изтъкна ползите от реализацията на проекта. Той е доволен от факта, че проектът ще допринесе за разкриване на работни места, за доходите и сигурността на отделните човешки съдби. Росен Плевнелиев посочи и по-глобалните положителни страни, а именно, че ще подпомогне социалното и икономическо развитие на Западните Родопи.

Организаторите определиха още като социален експеримент инициативата, тъй като християнки и мюсюлманки са работили заедно, независимо от това дали килимите, които изработват, са за православна църква или за джамия.

От своя страна художникът Петър Баръмов определи изложбата като резултат от усилена работа на целия екип в продължение на две години.

На събитието присъстваха кметовете на Велинград, Ракитово и Батак. Столична община, която също е партньор по проекта, бе представена от зам.-кмета по културата Тодор Чобанов.