Евгенидес В Колумбийския унверситет в Ню Йорк по традиция се състоя връчването на престижната американска награда за литература и журналистика "Пулицър". Отличените трудове, които получиха премията, са в духа на времето – политика и война.

Призът за най-добра публицистика бе връчен на Саманта Пауър за книгата й "Problem from Hell: America in the Age of Genocide" (“Проблем от ада: Америка във века на геноцид”). Книгата на Пауър, която е била журналист по времето на конфликта в Югославия, представлява доклад за неудачите на американската външна политика, противопоставяща се на престъпленията срещу човечеството, извършени в Босна, Косово и Руанда през 90-те години на миналия век.

Като най-добра биографична книга бе отличен третият том от монументалната биография на бившия президент на САЩ Линдън Джонсън, чието име най-често се свързва с войната във Виетнам. Книгата му "Master of the Senate" (“Ръководител на Сената”) получи и престижното признание "Националната награда за книга".

"An Army at Dawn: the North African Campaign 1942-43" ( “Армия на зазоряване: Северно-африканската кампания 1942-43") е творбата на Рик Аткинсън, която спечели Пулицър в областта на историческия жанр. Аткинсън е бивш репортер на “Вашингтон пост”, посветил много статии на първата война в Персийския залив през 1991 година.

Джефри Евгенидес грабна престижната награда в областта на белетристиката за романа си "Middlesex", посветен на дете–хермафродит от гръцко-американски произход. Действието в творбата се развива на широк исторически фон, който обхваща периода от 20-те до 70-те години на 20 век.

Победител в областта на поезията стана забележителният поет от Северна Ирландия Пол Малдун за стихосбирката му "Moy Sand and Gravel". Поетът е почетен професор на Оксфордския университет и преподава в Принстънския университет.

Евгенидес "Anna in the Tropics" (“Анна в тропиците”) получи “Пулицър” за най-добро драматургично произведение. Авторът - американец от кубински произход Нило Круз, пренася своята героиня от толстоевия роман Анна Каренина в Тампа, Флорида през 1930 година.

Най-много награди в областта на журналистиката бяха присъдени на “Вашингтон пост” и “Лос Анджелис Таймс”, като най-престижната обаче - за “Служба на обществото” получи “Бостън Глоуб”.

Паричната награда на престижните “Пулицър” е в размер на 7500 долара. Единствената непарична награда е тази за “Служба на обществото”, която се връчва не на конкретен журналист, а на самото издание и сама по себе си е като “златен медал” за наградения.