Дуранкулак Две средновековни съкровища откупи Археологическия музей във Варна. Съкровищата са от края на XIII и началото на XIV век и представляват великолепни образци на накити от това време. Освен това музеят е откупил и рядка куманска сабя от XI-XII век, пише още Днес+.

Изложба, показваща най-големия праисторически некропол ще бъде открита в Археологическия музей на 25 юни. Тя е под надслов “Дуранкулак – селище и некропол от каменно-медната епоха”. Изложбата е организирана от Варненския археологически музей съвместно с Исторически музей Добрич. Повечето от експонатите – керамични съдове, кости изделия, украшения от камък, мед, черупки на мекотели от V хилядолетие преди Христа, ще бъдат излагани за първи път.

ДуранкулакДуранкулак е единственото селище по черноморското крайбрежие, което се проучва на цяла площ вече близо 30 години. В селището е разкрита и най-ранната каменна архитектура в Европа. Некрополът е най-големият праисторически некропол не само в Европа, но и в света.

От него са проучени над 1200 гроба от новокаменната, каменно-медната и раннобронзовата епоха. Изложбата показва находките от разцвета на селищния живот в Дуранкулак през каменно-медната епоха, когато тук обитават племената, дали началото на археологическата култура във Варна. Нейният най-забележителен паметник е познатият Варненски енеолитен некропол.