Загубите за видео и киноразпространението годишно възлизат на 100-120 млн. лв., заяви Веселин Савов, управител на “Съни филмс”.

Не е проблем, че съществува пространство, откъдето може да се изтегли нещо, а че това се превръща в индустрия, трябва да се преследват организаторите на пиратската дейност, категоричен е той.

Изградена е стройна индустрия с големи годишни приходи, обясни Савов.

Според него акцията на НСБОП срещу пиратския бизнес е начало за прекратяване на този вид престъпление, които според него ще са сред сериозните проблеми в България.

Сложността на този въпрос е, че хората свикнаха с пиратството, смята управителят на “Съни филмс”.

Той припомни, че през 1998 година за един месец след подобна полицейска акция всички пиратски фабрики са били ликвидирани и е имало дълъг период на спокойствие в сектора.

Адвокат Витали Хамбарджиев обясни, че интернет пиратството е инкриминирано в България от 1997 година.

Според него МВР трябва да контролира юридическите и физическите лица, занимаващи се с разпространението на пиратски филми.

Хамбарджиев каза още, че Министерството на културата от своя страна също трябва да се включи в борбата с пиратския бизнес и трябва да съблюдава спазването на авторските права.

От обединението на лицензираните кино и видеоразпространители са категорични, че предлаганите пиратски филми са с изключително ниско качество, а често се случва субтитрите да са неточно преведени.

В писмото си до главния прокурор Борис Велчев, до директора на Главна дирекция за борба с организираната престъпност (бивш НСБОП), Министерството на културата и други институции, кино и видеоразпространителите посочват, че към началото на 2006 година делът на пиратския продукт се равнява на повече от 50% от пазарния дял на бранша.

Те призовават отговорните държавни институции да установят извършителите на тези престъпления, които от своя страна да понесат съответната отговорност. Считаме, че по този начин ще се защитят законовите права на представените от нас чуждестранни компании, както и на гражданите, автори на интелектуални произведения, посочват те. Според тях така ще може браншът да се развива нормално и да носи своя легален принос към общото развитие на българската икономика.