Учени от канадския Национален научно-изследователски съвет използват триизмерна технология, за да прегледат в Лувъра картината "Мона Лиза", съобщи БНТ.
Изследването показва, че шедьовърът на Леонардо, създаден в перида между 1503 и 1506 г. е в добро, макар и крехко състояние.
Ако за картината се полагат постоянни грижи, тя няма много да се увреди, твърдят канадските експерти.
Дървената основа, върху която е нарисувана Джокондата, е чувствителна на промени в температурата и климата, но при сегашните условия на съхраняване, няма риск от влошаване.
12-сантиметровата цепнатина в горната част на картината вероятно се е появила при премахването на оригиналната рамка в края на XVIII или началото на XIX в.
Лекото напукване на боята, което се наблюдава при близко разглеждане на "Мона Лиза", е характерно за всички стари картини.
Това потвърждава предишните изводи, че шедьовърът трябва да се докосва възможно най-малко.
Учените обещаваха да разкрият важни данни за техниката "сфумато" на Леонардо да Винчи. Сега обаче те заявиха, че за да се произнесат за естеството на рисунката, са им нужни още изследвания.
Картината не е много известна до средата на XIX в., когато е оценена от символисткото течение в изкуствата.
Символистите я свързват с идеите си за женската загадъчност.
Освен за реално съществувал модел на съпруга на търговец, смята се, че в Джокондата е вложен женския облик на Леонардо. Това бе установено след компютърно изследване на образа й в съпоставки с този на художника.