Администрацията на президента Доналд Тръмп настоява Сърбия и други балкански държави да приемат мигранти, депортирани от САЩ, съобщава "Блумбърг".

Заявките до страните в региона са в ход и са част от по-широка стратегия за намиране на чуждестранни правителства, желаещи да приемат мигранти, експулсирани от САЩ, включително някои, които първоначално са влезли под защитата на управлението на Байдън.

Регионални бюра на Държавния департамент на САЩ са били натоварени със задачата да представят идеята, разкри източник, запознат с въпроса. Не е ясно дали са постигнати някакви споразумения в резултат на разговорите.

През май Върховният съд на САЩ позволи на администрацията на Тръмп да отнеме временния законен статут на до половин милион души от Куба, Хаити, Никарагуа и Венецуела. Американското правителство търси възможни дестинации за мигранти от тези места, които биха могли да бъдат депортирани.

Тръмп ще глобява с 998 долара дневно нелегалните мигранти, останали в САЩ

Тръмп ще глобява с 998 долара дневно нелегалните мигранти, останали в САЩ

Имуществото им ще бъде конфискувано, ако не платят

През април "Уолстрийт Джърнъл" съобщи, че САЩ са проучили възможности за изпращане на депортирани лица и в други страни на Балканите, включително Молдова и Косово, както и на други места по света.

Сърбия, която преди не е била съобщавана като потенциална дестинация за депортирани лица от САЩ, обаче има значение за семейство Тръмп по отделна причина.

Столицата ѝ е мястото на предстоящото изграждане на "Тръмп Тауър Белград" - проект, планиран от инвестиционна фирма, съоснована от Джаред Кушнер, зет на президента. "Тръмп Организейшън" сключи сделка за лицензиране на марката си за проекта. Тръмп предаде контрола над "Тръмп Организейшън" на Ерик Тръмп и Доналд Тръмп-младши - двамата му най-големи синове.

Сръбският президент Александър Вучич, който балансира между Изтока и Запада през цялото си управление, е отявлен поддръжник на Тръмп. Той беше сред първите, които поздравиха Тръмп за победата му.

Най-големият син на Тръмп е посещавал Сърбия многократно, а неговият специален пратеник - Ричард Гренел, е удостоен с най-високото гражданско отличие на Сърбия.

При последното си посещение в края на април, Тръмп-младши вечеря с Вучич, докато беше на обиколка в източноевропейски столици, целяща да идентифицира бизнес възможности в качеството си на изпълнителен вицепрезидент на "Тръмп Организейшън".

Депортациите на Тръмп - по-скъпи от билети първа класа

Депортациите на Тръмп - по-скъпи от билети първа класа

Чартърните полети на имиграционните власти са в пъти по-евтини

През май Вучич се надяваше на среща с Тръмп във Флорида, но се разболя по време на пътуването си до САЩ и трябваше да прекъсне визитата. Няколко дни по-късно той присъства на парада за Деня на победата на 9 май в Москва въпреки предупрежденията на служители на Европейския съюз.

Споразуменията за приемане на депортирани мигранти не са безпрецедентни в региона. Подобна сделка беше сключена между Италия и Албания, след като италианският премиер Джорджа Мелони убеди балканската държава да отвори мигрантски центрове за хора, заловени при опит за преминаване по море от Африка в Европа. Италия плаща разходите за центровете. Споразумението обаче се сблъска с практически трудности и е оспорвано в италианските съдилища.

Най-новите разговори с балканските страни се провеждат в момент, когато репресиите на САЩ срещу имиграцията бяха оспорени в съдилищата. Над 200 мигранти, предимно венецуелци, бяха депортирани в затвора в Ел Салвадор.

В процеса администрацията на Тръмп се позова на закон, използван преди това само по време на война, който позволява на президента да заобикаля федералните имиграционни правила, за да изпраща "чужди врагове" в случаите, когато чужда държава е заплашила с "нашествие".

САЩ и Руанда преговарят за депортиране на мигранти

САЩ и Руанда преговарят за депортиране на мигранти

По първоначална информация САЩ искат да платят на Руанда да приеме мигранти с криминално досие