Какво постигнаха неправителствените организации по Законопроекта за културното наследство?

Спази ли председателят на Парламентарната комисия по култура Нина Чилова обещанията си?

Това разискваха представители на неправителствени организации на пресконференция в БТА.

Законът за културното наследство е закон за уредбата на ценностите в българския свят, заяви проф. Валери Стефанов, преподавател по история на българската литература в СУ "Св. Климент Охридски".

Парламентът-планина иска да роди закон-мишка, категоричен бе той.

Този проектозакон е неизпълним и явно има за цел да обслужи интересите на някои хора, допълни Александър Вълчев, председател на Българския национален комитет на Международния съвет на музеите (ИКОМ).

Няма експерт, който да не отхвърля изцяло този законопроект, каза Евгений Сачев, преподавател в катедра "Културно-историческо наследство" към Висше училище по библиотекознание и информационни технологии.

„Той има непредвидими последици за националната ни сигурност и идентичност.

Какво трябва да стане, за да се разбере, че не трябва да бъде допуснат на второ четене? Защо се бърза с това недоносче? Никой не иска да отговори на този въпрос."

Сачев изрази убеденост, че този законопроект ще разруши всичко, което все още е останало от нашето национално богатство.

„Който го подкрепя, е национален предател", добави той.

Изпълнителният директор на фондация „Тракия" Кирил Христосков сподели, че законопроектът за културното наследство страда от много недостатъци, но най-вече - създава обществено напрежение.

Прави се покрив на нещо, което няма основи, каза още той.

„Ако бъде приет, той няма да произведе никакво правно действие, а единствено ще провокира юридическа борба, в която не е важно кой ще е победител".

Христосков обясни, че председателят на Парламентарната комисия по култура Нина Чилова иска да създаде специален закон, който ще може да отменя други.