В НИМ в София бяха изложени ранно християнски гробници от некропола на Антична Сердика.

На официалната церемония присъстваха столичният кмет Йорданка Фандъкова, културният министър Вежди Рашидов, министърът без портфейл за българите в чужбина Божидар Димитров, както и американският посланик Джеймс Уорлик.

Гробниците са открити през януари 2007 г. при изкопни работи за строителство на офис сграда и подземен паркинг в центъра на София, при пресечката на ул. „Позитано" с ул. „Цар Самуил" /на стария Солни пазар/.

След археологическото проучване на място, двете по-добре запазени гробници са укрепени, подсилени и пренесени на 3 август 2007 г. в двора на Националния исторически музей.

Гробниците са с правоъгълна форма с полуцилиндрични сводове, иззидани от тухли. Изградени са били под земята според религиозните канони на времето.

Новооткритите гробници са принадлежели към все още слабопроучения западен некропол на късно антична Сердика. Гробниците са датирани от изследователя им Юниян Мешеков, археолог в Музея за история на София,  през втората половина на ІV век.

Това е времето на изключителен разцвет на Сердика. В края на ІІІ век, след поредната административно-териториална реформа в Римската империя, град Сердика, разположен в сърцето на Балканския полуостров, по трасето на големия път (Via militaris), свързващ източните и западните римски провинции, бил превърнат в главен град на новосъздадената провинция Вътрешна Дакия (Dacia Mediterranea).

През V век Константин Велики възкликва „Сердика е моят нов Рим". Това показва какъв град е била Сердика, днешна София, заяви посланик Уорлик.

С тези гробници виждаме какво голямо културно-историческо откритие е направено, допълни той. Археологическите открития в София до момента ни показват величието на този град, изтъкна американският посланик.

София е град с потенциал в развитието на културата, заяви от своя страна и кметът Йорданка Фандъкова. Столична община, по думите й, работи за опазване на културно-историческото наследство.

Амбицията на Столична община е София да покаже това, което има, подчерта Фандъкова.

Помолена да коментира възможността при строежа на метрото под църквата „Св. Неделя" в София да се разкрият нови археологически ценности, тя заяви: „Надяваме се в годините напред да се разкрие цялата археология на нашия град. Виждаме колко е богата тя".

Навсякъде, където се копае в центъра на града се открива археология, допълни кметът на София. Според нея столицата ни трябва да покаже културно-историческите си забележителности на света.

Според министъра на културата Вежди Рашидов развитието на културата минава през усвояването на европейските фондове. Затова и културното ведомство кандидатства по различни проекти.

За да могат гробниците да придобият настоящия си вид НИМ кандидатства и печели два проекта - към Посланическия фонд на САЩ за опазване на културното наследство и вторият към програма „Култура" към Столична община.

Така със средствата от двата фонда е приложена уникална технология за консервация и реставрация, за да могат двете антични гробници да бъдат изложени в НИМ.