Масивната грънчарска пещ за градско производство датира от 13 век. Ценната находка е намерена западно от Средновековния базиликален комплекс в Дунавския парк на Силистра, съобщи ръководителят на археологичната експедиция доцент Стефка Ангелова.
Намерена е и керамика, която специалистите определят като преход между керамиката от 11 век и познатото производство от 13 и 14 век. Според доцент Ангелова средновековна грънчарска пещ се открива за първи път в Северна България.
Богомилският амулет представлява оловен свитък със ситно изписани молитвени текстове от двете страни на листа. Подобен амулет от 11 век с молитва против смърт е открит в Добричко.
Архитектурният комплекс в силистренския Дунавски парк е разкопан през 80-те години. Той разкрива пристанищния град Дръстър от 12 и 13 век като развит търговски и производствен център.
В базиликалния комплекс преди години беше открит гроба на първия български патриарх Дамян – хипотеза, която се приема вече от всички водещи археолози, заяви доц. Стефка Ангелова.