Българската народна банка твърди, че е безсилна да защити банковата система на България от лица с наложени санкции по закона "Магнитски", като се оправдава с "липса на изрична нормативна регламентация" в националното законодателство. Това посочват от ПП, позовавайки се на отговор на БНБ на официално искане за информация от лидера на "Продължаваме Промяната" Асен Василев за това как Централната банка следи за спазването на ограничителните мерки спрямо лицата, включени в списъка със санкции на Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ, сред които е и Делян Пеевски.

В писмото си Асен Василев припомня прессъобщение на БНБ от 11 юни 2021 г., според което банката започва да прилага ограничителни мерки за такива лица при сделки и операции по Закона за мерките срещу изпиране на пари. Според съобщението на БНБ всички банки в страната с открити сметки и делови взаимоотношения с такива лица вече са предприели мерки, включително блокиране на сметки и карти, налагане на запори и закриване на сметки.

Асен Василев иска информация конкретно за транзакции, извършени през "Общинска банка АД" в периода от 2021 г. досега, от сметки на лица от санкционните списъци или юридически лица, в това число партии, представлявани от санкционирани лица или в които санкционирани лица са материално отговорни лица (МОЛ). Той се позовава на публичната информация, че "Общинска банка АД" е обслужваща банка на партията "ДПС - Ново начало", удостоверяващо, че "Общинска банка АД" обслужва сметка на партия "Движение за права и свободи", участвала в предизборна коалиция (съответно и на "Ново начало"), на която Делян Пеевски е председател.

БНБ потвърди, че банките отказват плащания на санкционираните по "Магнитски"

БНБ потвърди, че банките отказват плащания на санкционираните по "Магнитски"

Българските банки стриктно спазват процедурите

Пита се дали БНБ разполага с информация за извършени банкови и картови транзакции, осъществени от 11 юни 2021 г. до настоящия момент, които са свързани с лица от санкционните списъци на OFAC или юридически лица (включително партии), управлявани от санкционирани лица или в които санкционирани лица са МОЛ. Също така се иска информация какви конкретни действия е предприела БНБ за наблюдение и контрол върху изпълнението на санкционния режим от страна на "Общинска банка АД" и останалите кредитни институции в България. Пита се също дали работата със санкционирани лица или юридически лица (в т.ч. партии), управлявани от санкционирани лица или в които санкционирани лица са МОЛ, създава допълнителни рискове за банковите институции, които работят с такива лица.

В отговора си БНБ обяснява, че в прессъобщението си е описвала само действащата правна уредба, в рамките на която тя и банките в страната отчитат последиците от ограничителните мерки, налагани от трети страни. Подчертава се необходимостта от национално законодателно решение, предвид липсата на изрична нормативна регламентация.

Също така БНБ посочва, че банките самостоятелно вземат решения по договорните си отношения с клиенти и оценяват риска съгласно Закона за мерките срещу изпиране на пари. БНБ не е страна по тези отношения и няма правомощия да разпорежда откриване или закриване на сметки. Относно данните за наличности и операции по сметки БНБ отбелязва, че те представляват банкова тайна, достъпна само по реда на Закона за кредитните институции.

Според ПП всичко това показва пълния отказ на Централната банка да защити банковата система в страната. "БНБ има достатъчно правомощия в рамките на надзорните си функции като регулатор на банковия сектор да издаде указания към банките да предприемат действия, които намаляват риска за парите на вложителите. С отказа си да упражнява тези си правомощия, БНБ де факто позволява на лица като Делян Пеевски, вкарани в санкционния списък "Магнитски" за корупция, да извършват всякакви операции в страната, застрашавайки по този начин засегнатите банки от въвличане в санкции и опасност от изпадане в несъстоятелност", изтъкват от ПП.

ПП-ДБ внасят закон, който да признае санкциите по Магнитски и у нас

ПП-ДБ внасят закон, който да признае санкциите по Магнитски и у нас

От формацията искат санкционирани по Магнитски да нямат право на достъп до публично имущество

От партията припомнят, че заради подобен случай, свързан с пране на пари и транзакции на руски клиенти, свързани с корупционни практики, през 2018 г. фалира латвийската ABLV Bank, след като беше изключена от системата за разплащания SWIFT и Европейската централна банка определи, че банката е "в несъстоятелност или вероятно ще изпадне в несъстоятелност" - ключово правно основание за спиране на дейността.

Освен това припомнят, че през май ПП-ДБ са внесли предложения за законови изменения, с които санкциите по закона "Магнитски" да се прилагат и у нас. Целта е да се гарантира стабилността на финансовата система и държавата да излезе от сивия списък за пране на пари. Това е било и част от санитарния кордон около "ДПС - Ново начало". Законодателните текстове обаче бяха отхвърлени от управляващото мнозинство ГЕРБ, БСП, ИТН и "ДПС - Ново начало".

От "Продължаваме Промяната" подчертават, че са твърдо решени да продължат да защитават сигурността на банковата система в България.

След като Централната банка на страната отказва да предприеме мерки, ще сезираме за случая Европейската централна банка, предупреждават от партията.