Уникални прабългарски позлатени сабя и нож получи Националният ни исторически музей.

Те са открити случайно от частни лица при изкопни работи в Североизточна България – там където е районът на старите български столици Плиска и Преслав.
Двата исторически униката са откупени от президента на “Нове Холдинг” Васил Божков и дарени на НИМ.

Експертите от музея и Института по археология датират сабята и ножа от ІХ-Х век. Учените се мотивират, посочвайки изображения в стари миниатюри от тази епоха, на които се вижда как прабългари влизат в битка с идентични на откритите оръжия.

Според византийския император Константин Багренородни, автор на книгата “За церемониите”, написана през 944 г, във византийския и българския двор според българския протокол само ханът, а по-късно – след християнизацията царят, е могъл да носи регалии от злато, 12-те велики боили от сребро, а обикновените боили от мед.

При тези обстоятелства за експертите от НИМ е повече от ясно, че сабята и ножът са принадлежали на български владетел от Крумовата династия – Крум, Омургат, Маламир, Пресиан, Борис І, управлявали страната като езичници и царете Борис Симеон, Петър, Борис ІІ, Роман.

Сега предстои почистването и консервирането на уникатите, което може да продължи много дълго време. Едва след това ще може да се съобщят повече подробности около находките.