Периодът 864 – 971 година, или от Покръстването до завладяването на Източна България, е един от най-драматичните, преживяни от народа ни в моноговековната си история.

В книгата си “Царство и страдание на българите” – поредно издание на фондация “Развитие”, писателят Димитър Делян ни поднася една великолепна художествена интерпретация на иначе малко суховатите, понякога противоречиви и най-често тенденциозни сведения на източниците.

Това пише в своя предговор към изданието проф. Д-р Георги Бакалов.

За да се напише един правдоподобен и с ясно послание исторически роман, казва още проф. Бакалов, се изискват задълбочени и в големи детайли познания за времето на повествованието.

Димитър Делян е овладял до най-малки подробности достигналото до нас от разнородни документални източници.
Авторът е разгадал пределно точно тенденциите и същността на онези изключително важни процеси и явления, които в този период формират цивилизационната ориентация на българите.

А въпросите са много, те са и драматични, и важни – като послание от предците ни и урок, изнесен от историята.

Конфликт и раздвоение ли предизвиква смяната на вярата или консолидация и удвояване на духовната енергия? Доколко е полезно за сетнините на българите постигнатото от Симеон величие и могъщество на Българското царство? То добро или лошо наследство бе за боголюбивия и миролюбив негов наследник Петър?...