Близо 200 души представители на киногилдията в България излязоха на пореден протест пред Народния театър „Иван Вазов".
Те носеха плакати с надпис: „Оставка"; „Ако има възможност ще дишаме. Ако има възможност ще раждаме."; „6 изкуства са достатъчни на България, седмото е излишно".
„Културата на културния ни министър е срам за България", заяви от трибуната режисьорката Иглика Трифонова.
Киноартистите припомниха, че са завели дело срещу МС за неспазване на закона и допълниха, че настояват прокуратурата да се самосезира за внезапното прекратяване на производството при категорична експертиза.
Припомняме, протестът е срещу текст в бюджет 2011, според който държавата ще финансира филмопроизводството „при възможност".
Иглика Трифонова подчерта, че гилдията настоява министърът на правосъдието Маргарита Попова да се произнесе допустимо ли е в Закон за държавния бюджет да присъстват текстове, съдържащи изрази от типа „при възможност" и „до брой филми", което според артистите може да означава 0 средства и 0 филми.
„Ако да - ние също ще си плащаме данъците при възможност", заканиха се Трифонова и колежката й Росица Вълканова от името на гилдията.
Те настояват още прокуратурата да се самосезира в какъв конфликт на интереси ресорният зам.-министър Димитър Дерелиев заблуждава, че български филми се създават от „изключително доволните" кинодейци от „Ню имидж" и от „Бояна филм".
От гилдията недоумяват как представители на „Ню имидж" контактува лично с премиера, а те са направили десетки опити, внесли са 25 писма, протести и декларации от началото на годината, но не са успели да осъществят диалог.
Киноартистите настояват за спокойна, делова среща, в която да се изчистят лъжите и манипулациите, лансирани непрекъснато в публичното пространство.
„Във всички опити да разговаряме за скандала с пътуването на българската делегация до Венеция се държите попуилистки, но не талантливо популистки", категорични са протестиращите. „Кажете кой на кого плаща и от чии джоб", настояват още от гилдията.
„Ако не ви стига нито талант, нито култура, нито възпитание и морал, за да излезете и да продължавате да твърдите, че скандалът с филма „Сбогом, мамо" е някакво недоразумение, вземете пример от италианската прокуратура и се самосезирайте за скандала с този фестивал", посъветваха киноартистите културния министър Вежди Рашидов и прокуратурата.
Протестиращите творци посочиха в своя ползва някои цифри: над 250 награди и участия в над 500 фестивала в периода 2005 - 2010 г., както и над 250 000 зрители на международни фестивали за 2009 - 2010 г.
Bozo Kosmev
на 10.12.2010 в 11:16:35 #3Да, много добре се получи Киното би могло да е мощна медия. Но това не означава, че трябва да се наливат пари в него на всяка цена. За мен лично българското кино от поне 20 години е просто начин да се усвояват пари. Каквото качествено е направено, не е направено с помощта на държавата. Когато някой има идея и визия, все ще намери как да се справи. Аз лично не виждам как държавата, дори и да дава пари, ще контролира тази медия. Но все пак аз от кино не разбирам, така че мнението ми е като задника ми - всеки си го има.
Bozo Kosmev
на 09.12.2010 в 23:22:46 #2Bozo Kosmev е мощна медия ---------------------- Благодаря Ама все пак, ако не си просто изпуснал някоя дума, какво имаш предвид?
Bozo Kosmev
на 09.12.2010 в 19:11:51 #1Иглика Трифонова подчерта, че гилдията настоява министърът на правосъдието Маргарита Попова да се произнесе допустимо ли е в Закон за държавния бюджет да присъстват текстове, съдържащи изрази от типа „при възможност" и „до брой филми", което според артистите може да означава 0 средства и 0 филми. ------------------- Като изключим емоционалната страна на въпроса, не виждам проблема с допустимостта. "Минимум 10 филма" означава, че министерството се задължава да даде пари. "До 10 филма" и "при възможност" означава, че на министерството му се позволява да финансира до 10 филма. И двете са допустими - едното има задължителен, а другото разрешителен смисъл. Доколко едното и другото са това, което трябва да се направи, е отделен въпрос. Личното ми мнение е, че киното трябва да се оправя без да проси от държавата. Съзнавам, че ще бъда оплют от много хора и не смятам, че моето мнение е непременно вярното - то просто си е моето мнение.